Hamás se při protestech snaží prolomit izraelskou hranici. Je to válečný akt, tvrdí bývalý velvyslanec

25. duben 2018

Až do poloviny května se budou na hranicích pásma Gazy konat palestinské protesty, které provází nepokoje a násilí. Demonstranti požadují návrat palestinských uprchlíků a ukončení blokády Gazy. Izraelská armáda tvrdě brání jejich postupu k bariéře na hranicích.

„Jsou to zcela legitimní protesty, které jsou z drtivé většiny nenásilné. Většina obyvatel Gazy jsou uprchlíci, kterým rezoluce OSN přijatá před 70 lety umožňuje návrat, nebo finanční kompenzaci. Demonstranti také upozorňují na nelidskou situaci v pásmu Gazy,“ popisuje komentátor Britských listů Daniel Veselý. Hamás se prý pouze oportunisticky přihlásil k protestům, které svolaly lidskoprávní organizace.

Gita Zbavitelová: Masové protesty v pásmu Gazy si vyžádaly 16 mrtvých

Hnutí Hamás, které pásmo Gazy ovládá, si vymyslelo takzvaný „pochod za návrat“ palestinských uprchlíků do Izraele

V pátek, těsně před židovským svátkem Pesach, došlo v pásmu Gazy k nejostřejším střetům s izraelskými vojáky od války v roce 2014. Podle palestinských zdrojů si vyžádaly 16 mrtvých a přes tisíc zraněných.

Veselý připomíná studii OSN, podle které bude oblast do roku 2020 neobyvatelná. Už nyní prý v Gaze nefunguje vodovodní a kanalizační systém, elektřina jde jen několik hodin denně a téměř dva miliony lidí žijí na území, které je menší než Praha.

Třetinu zemědělské půdy navíc zabírá nárazníková zóna podél hranic, ve které nyní dochází ke střetům. „Násilné projevy jsou zcela marginální. Lidskoprávní organizace odsuzují ilegální reakci Izraele, který střílí po lidech utíkajících od bezpečnostní bariéry. Žádný Izraelec nebyl při těchto ‚potyčkách‘ zraněn,“ upozorňuje.

„Hamás v žádném případě neobhajuji, ale i z něj zaznívaly hlasy, že je ochoten uzavřít příměří, pokud se Izrael stáhne do hranic z doby před rokem 1967. Izrael na to nikdy nepřistoupil. S teroristy se sice nevyjednává, ale zkušenost ze Severního Irska praví, že to může ukončit krvavý konflikt,“ uvádí.

Nemůžeme věřit Hamásu ani izraelské vládě, která se snaží demonstranty démonizovat. Velice se bojí nenásilných protestů, které by odhalily, že jedná proti mezinárodnímu právu a že blokáda je neúnosná.
Daniel Veselý

Návrat uprchlíků znamená zánik Izraele

Bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar naopak za protesty vidí snahu Hamásu odvést pozornost od vlastních problémů a situace v Gaze. Cílem demonstrantů svolávaných touto teroristickou organizací je prý proniknout do Izraele, což se za poslední tři týdny několikrát stalo.

Oscarová herečka se ocitla uprostřed debaty o izraelsko-palestinském konfliktu

03792557.jpeg

Slavná hollywoodská herečka Natalie Portmanová se v posledních dnech stala součástí zapálené debaty o izraelsko-palestinském konfliktu. Filmová hvězda totiž minulý čtvrtek oznámila, že se nezúčastní červnového slavnostního předávání cen Genesis v Jeruzalémě, a to kvůli tomu, že podle vlastních slov nesouhlasí s „nedávnými událostmi v Izraeli“.

„Když chcete násilím vniknout na území cizího státu, tak ten má právo vám v tom násilím zabránit. S demonstranty, kteří jen v dálce pálí izraelské vlajky, nemá Izrael problém. Hamás nic neskrývá a se zničením Izraele to myslí vážně,“ zdůrazňuje bezpečnostní analytik a prorektor Vysoké školy CEVRO Institut.

Zároveň odmítá Veselého tvrzení, že je Gaza stále okupovaná. „Izraelci se odtud stáhli, ale Palestinci si nedokázali vládnout sami a moci se chopilo radikální hnutí Hamás. O žádnou okupaci se z pohledu mezinárodního práva nejedná. Ano, z pohledu Hamásu je okupován i Tel Aviv a další města mezi Středozemním mořem a Jordánem,“ dodává.

Návrat palestinských uprchlíků a jejich potomků by podle Pojara znamenal zánik Izraele. Místo toho by měli dostat možnost začít život tam, kde jsou. „Je to jako kdyby se všichni po válce vyhnaní sudetští Němci a jejich potomci sebrali a požadovali návrat do České republiky. Absolutní nesmysl,“ zdůrazňuje Pojar.

Kdyby Izrael a Egypt neměly důkazy, že Hamás dodávky zneužívá k budování tunelů, výrobě raket a fungování totalitárního bezpečnostního aparátu, tak by to (ukončení blokády) problém nebyl. Hamás dělá z Gazanů rukojmí a je to válečná zóna.
Tomáš Pojar

autoři: Tomáš Pavlíček , ert
Spustit audio

Související