Gita Zbavitelová: V Rusku zesílil státní antisemitismus

3. říjen 2022

Před mobilizací v Rusku prchají nejen Rusové, ale i místní Židé. Počet zájemců o vystěhování do Izraele vzrostl hned po ruském vpádu na Ukrajinu a teď se ještě zvýšil. Letos jich do Izraele odjelo na 25 tisíc a dalších asi 55 tisíc Židů čeká na vyřízení žádosti. Žádostí o izraelské pasy je tolik, že vyřízení může údajně trvat až jeden rok. Tisíce čekatelů by chtěly odjet do Izraele hned, ale není jak, protože Rusko zakázalo zvýšit počet letů do Tel Avivu nad sedm týdně.

Důvodem touhy ruských Židů opustit zemi není jen mobilizace. V Rusku v poslední době povážlivě sílí antisemitismus, přestože u moci je tentýž Vladimir Putin, který se po svém nástupu přičinil o jeho podstatné zmírnění, hlavně v médiích.

Čtěte také

Zatímco za Sovětského svazu mohl Židy pomlouvat, kdo a jak chtěl, a Putinův předchůdce Boris Jelcin antisemitismus příliš neřešil, Putin zavedl přísné tresty i několika let vězení třeba za protižidovské nápisy na zdech.

Dokonce svou invazi mimo jiné zdůvodnil „ukrajinským antisemitismem“, jako by mu na srdci leželo blaho tamějších Židů. Teď se však antisemitismus stále častěji objevuje v ruských státních médiích. Jednou místní Židé nejsou dost vlastenečtí, jindy podporují Ukrajinu „kvůli penězům“.

Putinova pomsta Izraeli

Čtěte také

V deníku Moskovskij komsomolec například vyšel seznam známých Rusů židovského původu, kteří jsou údajně „zahraničními agenty“, rozuměj „nepřáteli Ruska“, s varováním, že by „mohli zemi ovládnout“. Média zdůrazňují, že Židé z Ruska odjíždějí, včetně oligarchů jako Roman Abramovič, Michail Fridman nebo Viktor Vekselberg, a naznačují, že nejsou loajální k vlasti.

Antisemitismus zesílil po úspěšné ukrajinské protiofenzivě a Putin proti němu přestal zasahovat. Jak ale řekl Židovské telegrafické agentuře jeden nejmenovaný zaměstnanec Moskevského komsomolce, antisemitismus v Rusku není nic nového; vždyť jedním z výrazů, které Rusko dalo světu, je „pogrom“.

Putin se proti Židům obrací i z nelibosti vůči Izraeli, který podle něj dostatečně nepodporuje ruskou invazi. Zdrženlivost Izraele, jejímž důvodem je ruská tolerance jeho útoků na íránské pozice v Sýrii, se nelíbí ani Západu, a už vůbec ne Ukrajině. Prezident Zelenskyj si nedávno postěžoval, že Izrael jeho zemi neposlal ani jedinou zbraň. Zatím jí daroval jen ochrannou výbavu a humanitární pomoc. Izrael se také dodnes nepřipojil k mezinárodním sankcím.

Čtěte také

Premiér Naftali Benet nikdy Moskvu nekritizoval, ale současný předseda vlády Jair Lapid tak zdrženlivý není. Ostře odsoudil už ruské válečné zločiny v Buči a nyní v prvním otevřeně vzdorném gestu vůči Rusku prohlásil, že Izrael podporuje územní celistvost a suverenitu Ukrajiny a nikdy neuzná zfalšovaná referenda na jejích okupovaných územích.

Vyzval také Izraelce, kteří mají i ruské občanství, aby do Ruska nejezdili, protože by mohli být odvedeni do války. Izraelská vláda navíc zřejmě oklikou dodá Kyjevu zbraně. Podle blízkovýchodního serveru Media Line posílá Slovinsko Ukrajině 28 tanků M-55S vylepšených izraelskou technologií, přestože Izrael ještě v první půli roku takový zprostředkovaný prodej svých zbraní nepovoloval. Nedávno se také objevila zpráva, že jedna izraelská zbrojovka pošle ukrajinské armádě přes Polsko systémy, které zachycují a likvidují bezpilotní letouny.

Všichni výrobci zbraní potřebují k vývozu souhlas izraelské vlády, ale ta ho v tomto případě nezablokovala, třebaže před několika měsíci zakázala Spojeným státům dodat Ukrajině lapač raket Železná klenba, jehož výrobu Američané spolufinancují. A v květnu odmítla americkou žádost o povolení Německu poslat Ukrajině izraelské protitankové střely. Není však jasné, zda obě nejnovější zbrojní dodávky přes třetí zemi znamenají změnu izraelské politiky.

Čtěte také

Putinovi se chování Izraele nelíbí, a tak se mstí jemu i Židům obecně. Během probíhajících židovských novoročních svátků přijelo na Ukrajinu na 23 tisíc izraelských braclavských chasidů na tradiční náboženskou pouť do Umaně, kde je pohřben zakladatel jejich dynastie rabi Nachman, přestože je před cestou varovala izraelská, ukrajinská i americká vláda.

Rusové jim vzkázali, že jim nemohou zaručit bezpečnost, a vzápětí se na ně opakovaně pokusili zaútočit. Ukrajinci uvedli, že v době náboženské pouti sestřelili více než deset sebevražedných dronů, které Moskva nakoupila od Íránu; mířily na poutníky v Umani. Podle ukrajinské rozvědky Teherán jejich prodej Rusům podmínil „teroristickými útoky na izraelské občany“. Jak je vidět, Kreml souhlasil.

Gita Zbavitelová

Součástí Putinovy pomsty Izraeli je i návrh zákazu činnosti Židovské agentury na ruském území. Právě ona povzbuzuje tamější Židy k vystěhování a zařizuje jim potřebné dokumenty. Žádost Kremlu leží už dva měsíce u moskevského soudu, který rozhodnutí odkládá, zatímco Izraelci, včetně prezidenta Jicchaka Hercoga, dělají všechno možné, aby agentura mohla fungovat dál. Putinovi se však nelíbí „odliv židovských mozků“ a nejnovější výroky Jaira Lapida nejspíš osud Židovské agentury zpečetily.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.