Gita Zbavitelová: Uzavře Izrael příměří s Hamásem?

23. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Protesty v blízkosti hranice pásma Gazy s Izraelem

Už řadu týdnů se hovoří o příměří mezi palestinským Hamásem a Izraelem, které vyjednává Egypt s pomocí OSN. Je ale otázka, zda k němu skutečně dojde v takové formě, jakou si Káhira a teroristé představují.

Hamás už pět měsíců podněcuje Gazany k proražení hraničního plotu, útokům na izraelské vojáky a vypouštění zápalných balonů do Izraele. Izraelská armáda podniká odvetné nálety na cíle Hamásu za každou provokaci a útok, ale velké vojenské operaci, která by nastolila klid, se zatím vyhýbá.

Gita Zbavitelová: Hamás jen taktak unikl izraelské válce – a ta mu stále hrozí

Pokud Hamáš zastaví ostřelování, pokusy o proražení hraničního plotu i zápalné balony a draky, Izrael je ochoten otevřít přechod Kerem Šalom

Palestinský Hamás unikl jen o vlásek izraelské odvetné válce za nepolevující útoky na vojáky a vypouštění zápalných draků a balonů, které už spálily na 30 čtverečních kilometrů izraelských polí a rezervací.

Původně se mluvilo až o desetiletém příměří, pak pětiletém a teď už jen ročním. Během srpna navštívili Egypt opakovaně nejvyšší představitelé Hamásu i dalších teroristických skupin v Gaze. Dokonce i izraelský premiér Netanjahu zajel do Káhiry za tamějším prezidentem Abd al-Fattáhem Sísím a šéf egyptské zpravodajské služby a hlavní vyjednavač Abbás Kámil byl minulý týden tajně v Izraeli.

Příměří má být rozsáhlé a má zahrnovat i usmíření mezi Hamásem a hnutím Fatáh Mahmúda Abbáse. V první fázi má Hamás zastavit násilnosti a Izrael odvety. V další má přijít zahájení mezinárodních humanitárních a hospodářských projektů v Gaze a zřízení mořského koridoru mezi ní a Kyprem, kudy by do pásma za dozoru Izraele proudilo zboží.

A později je Hamás ochoten jednat o výměně vězňů – Izrael požaduje vydání dvou mentálně postižených Izraelců, kteří v letech 2014 a 2015 do Gazy omylem zabloudili, a ostatků dvou vojáků zabitých při operaci před čtyřmi lety. Zatím se strany neshodly – Hamás trvá na propuštění všech svých členů, které Izrael pozatýkal po jejich osvobození v rámci výměny za vojáka Gilada Šalita, a ty vláda pustit nehodlá.

Pravděpodobnější velký vojenský konflikt?

Neshod je ale víc. Hamás žádá i úplné zrušení blokády Gazy, ale na to Izrael nepřistoupí, protože hnutí pro něj představuje bezpečnostní hrozbu. A požaduje absolutní klid na hranicích, včetně zastavení provokací a žhářských útoků, zatímco Hamás slibuje jen neodpalování raket.

Gita Zbavitelová: Palestinci žalují Izrael v Haagu – ale mohou na to doplatit

Palestinský ministr zahraničí Riad Malki požádal Mezinárodní trestní soud, aby zahájil vyšetřování údajných izraelských zločinů proti palestinskému lidu

Palestinská samospráva Mahmúda Abbáse požádala tento týden Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby „neprodleně“ zahájil vyšetřování údajných zločinů, jichž se prý dopouští Izrael na palestinském lidu.

Zásadní problém představuje i palestinská samospráva, která klid zbraní mezi Hamásem a Izraelem odmítá. Podle ní se musí nejprve jednat o usmíření obou znepřátelených hnutí. Prohlásila, že jestli se Hamás a Izrael na příměří dohodnou, přestane Gaze poskytovat jakoukoli finanční pomoc.

Naplnění této pohrůžky je pravděpodobnější než usmíření, protože Hamás se nikdy nevzdá svých zbraní a ozbrojenců, jak požaduje předseda samosprávy Mahmúd Abbás. Egypt to ví a už to po Hamásu nechce, a místo toho žádá přerušení jeho spolupráce s Islámským státem na Sinaji. Abbás ví, že Káhira postoj změnila, a odmítl se setkat s jejím vyjednavačem.

Gita Zbavitelová

Zatímco Hamás vidí uzavření příměří jako velmi reálné, izraelská vláda je skeptická a řada ministrů je proti němu. Podle armády je mnohem pravděpodobnější velký vojenský konflikt, protože odstrašující síla Izraele už na Hamás očividně nepůsobí. Přesto by k nějaké dohodě o klidu na hranicích Gazy s Izraelem dojít mohlo; podle Egypta snad už koncem příštího týdne. Pokud ale uzavřena nebude, pak je nevyhnutelná válka.

Spustit audio