Gita Zbavitelová: Uzavře Izrael příměří s Hamásem?
Už řadu týdnů se hovoří o příměří mezi palestinským Hamásem a Izraelem, které vyjednává Egypt s pomocí OSN. Je ale otázka, zda k němu skutečně dojde v takové formě, jakou si Káhira a teroristé představují.
Hamás už pět měsíců podněcuje Gazany k proražení hraničního plotu, útokům na izraelské vojáky a vypouštění zápalných balonů do Izraele. Izraelská armáda podniká odvetné nálety na cíle Hamásu za každou provokaci a útok, ale velké vojenské operaci, která by nastolila klid, se zatím vyhýbá.
Gita Zbavitelová: Hamás jen taktak unikl izraelské válce – a ta mu stále hrozí
Palestinský Hamás unikl jen o vlásek izraelské odvetné válce za nepolevující útoky na vojáky a vypouštění zápalných draků a balonů, které už spálily na 30 čtverečních kilometrů izraelských polí a rezervací.
Původně se mluvilo až o desetiletém příměří, pak pětiletém a teď už jen ročním. Během srpna navštívili Egypt opakovaně nejvyšší představitelé Hamásu i dalších teroristických skupin v Gaze. Dokonce i izraelský premiér Netanjahu zajel do Káhiry za tamějším prezidentem Abd al-Fattáhem Sísím a šéf egyptské zpravodajské služby a hlavní vyjednavač Abbás Kámil byl minulý týden tajně v Izraeli.
Příměří má být rozsáhlé a má zahrnovat i usmíření mezi Hamásem a hnutím Fatáh Mahmúda Abbáse. V první fázi má Hamás zastavit násilnosti a Izrael odvety. V další má přijít zahájení mezinárodních humanitárních a hospodářských projektů v Gaze a zřízení mořského koridoru mezi ní a Kyprem, kudy by do pásma za dozoru Izraele proudilo zboží.
A později je Hamás ochoten jednat o výměně vězňů – Izrael požaduje vydání dvou mentálně postižených Izraelců, kteří v letech 2014 a 2015 do Gazy omylem zabloudili, a ostatků dvou vojáků zabitých při operaci před čtyřmi lety. Zatím se strany neshodly – Hamás trvá na propuštění všech svých členů, které Izrael pozatýkal po jejich osvobození v rámci výměny za vojáka Gilada Šalita, a ty vláda pustit nehodlá.
Pravděpodobnější velký vojenský konflikt?
Neshod je ale víc. Hamás žádá i úplné zrušení blokády Gazy, ale na to Izrael nepřistoupí, protože hnutí pro něj představuje bezpečnostní hrozbu. A požaduje absolutní klid na hranicích, včetně zastavení provokací a žhářských útoků, zatímco Hamás slibuje jen neodpalování raket.
Gita Zbavitelová: Palestinci žalují Izrael v Haagu – ale mohou na to doplatit
Palestinská samospráva Mahmúda Abbáse požádala tento týden Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby „neprodleně“ zahájil vyšetřování údajných zločinů, jichž se prý dopouští Izrael na palestinském lidu.
Zásadní problém představuje i palestinská samospráva, která klid zbraní mezi Hamásem a Izraelem odmítá. Podle ní se musí nejprve jednat o usmíření obou znepřátelených hnutí. Prohlásila, že jestli se Hamás a Izrael na příměří dohodnou, přestane Gaze poskytovat jakoukoli finanční pomoc.
Naplnění této pohrůžky je pravděpodobnější než usmíření, protože Hamás se nikdy nevzdá svých zbraní a ozbrojenců, jak požaduje předseda samosprávy Mahmúd Abbás. Egypt to ví a už to po Hamásu nechce, a místo toho žádá přerušení jeho spolupráce s Islámským státem na Sinaji. Abbás ví, že Káhira postoj změnila, a odmítl se setkat s jejím vyjednavačem.
Zatímco Hamás vidí uzavření příměří jako velmi reálné, izraelská vláda je skeptická a řada ministrů je proti němu. Podle armády je mnohem pravděpodobnější velký vojenský konflikt, protože odstrašující síla Izraele už na Hamás očividně nepůsobí. Přesto by k nějaké dohodě o klidu na hranicích Gazy s Izraelem dojít mohlo; podle Egypta snad už koncem příštího týdne. Pokud ale uzavřena nebude, pak je nevyhnutelná válka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.