Gita Zbavitelová: Jak Hamás málem vyvolal volby v Izraeli. Podobné problémy Netanjahua a Babiše

20. listopad 2018

Když izraelský ministr obrany Avigdor Liberman minulý týden podal demisi na protest proti příliš mírné odvetě za mohutné ostřelování z pásma Gazy, dal ministr školství a předseda vládní strany Židovský domov Naftali Benet premiérovi Netanjahuovi ultimátum.

Buď bude ministrem obrany on, nebo jeho strana vystoupí z koalice a vládu položí. Zdálo se, že Izrael čekají předčasné volby.

Ty požadovala i vládní strana My všichni ministra financí Mošeho Kachlona, opozice a 53 procent Izraelců. Netanjahuovi se však do týdne podařilo volby odvrátit, alespoň prozatím.

Netanjahu lpí na moci stejně jako Andrej Babiš a má s ním i jinak mnoho společného. I Netanjahua vyšetřuje policie, jen zatím nebyl obviněn; i on jakékoli provinění popírá a tvrdí, že neodstoupí, i kdyby byl obžalován.

A navzdory skandálům jeho strana Likud stále vede v průzkumech stejně jako Babišovo ANO. Do údajných nepravostí obou premiérů jsou také zapojeni rodinní příslušníci – Netanjahuova manželka je obžalována z utrácení vládních peněz za soukromé luxusní večeře.

Proč si Netanjahu volby nepřeje?

Netanjahu však řeší krize jinak než Babiš. Nejprve ujistil Beneta, že mu post ministra obrany nedá a stane se jím sám. A když Benet naznačil, že v pondělí oznámí odchod z vlády, pronesl Netanjahu v neděli mistrný projev k národu. Libermana i Beneta ostře odsoudil a vyčetl jim, že „opouštějí loď uprostřed vojenského tažení“ a v sázce je bezpečnost země.

Všeobecně nepopulární příměří s Hamásem obhájil větou, že veřejnost „nezná všechny podrobnosti“, ale může se na premiéra spolehnout, že zemi ochrání. Prohlásil, že na post ministra obrany je nejvhodnějším kandidátem on, ale slíbil, že jmenuje ministra zahraničí, kterého dělá už tři roky sám souběžně s funkcí premiéra. A pak odmítl odpovídat na otázky novinářů se slovy, že „jde raději pracovat“.

Benet pochopil, že by se odchodem z koalice ocitl v roli nezodpovědného zrádce, a oznámil, že ve vládě zůstane a jako ministra obrany podporuje Netanjahua.

Ten ale jistotu, že mu vláda vydrží až do vypršení mandátu v listopadu 2019, ještě nemá. Po odchodu Libermanovy strany má kabinet v parlamentu pouhých 61 hlasů ze 120 a ministr Kachlon se ještě nerozhodl, jestli z vlády neodejde.

Netanjahuovi však žádné velké nebezpečí nehrozí, i kdyby se předčasné volby konaly. Přestože 74 procent Izraelců není spokojeno s jeho postupem proti Hamásu v posledním konfliktu, jeho strana Likud by podle pondělního průzkumu Armádního rozhlasu volby opět vyhrála rozdílem 12 křesel před druhou nejúspěšnější, dnes opoziční stranou Existuje budoucnost. Benetův Židovský domov by skončil až pátý a Libermanovo uskupení šesté.

Gita Zbavitelová

Proč si tedy Netanjahu volby nepřeje? Chce, aby se konaly, až se to bude hodit jemu – především s ohledem na to, zda a kdy bude obviněn ve svých dvou kauzách.

Prozatím si k resortu zahraničí a obrany přibral ještě zdravotnictví a přistěhovalectví, které převzal po členech Libermanovy strany, a zastává tak kromě funkce premiéra i čtyři ministerské – izraelský rekord. To se ještě Andreji Babišovi nepovedlo.

Spustit audio