Gita Zbavitelová: Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahu byla obžalována

22. červen 2018

Izraelský nejvyšší státní zástupce Avichaj Mandelblit ve čtvrtek oficiálně obžaloval manželku premiéra Saru Netanjahu ze systematického podvádění, zneužívání státních peněz s přitěžujícími okolnostmi a zneužití důvěry veřejného činitele.

Obžaloba vyplynula z prověrky hospodaření v premiérově rezidenci Státním kontrolním úřadem. Sara Netanjahu je obviněna, že v letech 2010 – 2013 objednávala do rezidence za státní peníze jídla z luxusních restaurací, a porušila tak zákon, který to zakazuje, pokud je v rezidenci zaměstnán kuchař.

A ten tam pracoval, přestože Sara tvrdila opak. Navíc nařizovala personálu, aby existenci kuchaře zatajoval. Státní pokladnu ošidila o 359 tisíc šekelů, v přepočtu 100 tisíc dolarů.

Melania a Donald Trumpovi se Sarou a Benjaminem Netanjahu

Spolu s ní byl z podvodu a zneužití důvěry veřejného činitele obžalován i bývalý náměstek ředitele premiérova úřadu Ezra Sajdof, který pro Netanjahuovu rodinu najímal speciální kuchaře a další kuchyňský personál a falšoval faktury.

Sara Netanjahu, která je v Izraeli známá jako panovačná a nemilosrdná zaměstnavatelka služebnictva, ale i svým luxusním životním stylem a tím, že řídí a ovládá svého manžela a údajně ovlivňuje i jmenování nejvyšších vládních představitelů, všechna obvinění popírá. Její obhájci státnímu zástupci navrhovali, že by se Sara výměnou za stažení obžaloby k činu přiznala a uhradila státu část zpronevěřených peněz, ale Mandelblit to odmítl. Média však nějakou podobnou dohodu stále nevylučují.

Věznění politiků je běžné

Na základě zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu hrozila Sáře i další obvinění – z nezákonného najímání číšníků v premiérově rezidenci za státní peníze a nadsazování počtu hodin, které tam odpracovali; ze zaměstnání dvou ošetřovatelek pro svého umírajícího otce a úhrady jejich platů ze státních peněz; z nezákonného přestěhování nábytku z rezidence do soukromého rodinného domu; nebo z toho, že si ponechávala peníze z vratných lahví zakoupených za peníze státu. Ve všech těchto případech Avichaj Mandelblit obvinění nakonec nevznesl.

Gita Zbavitelová: Izraelská policie doporučila obžalovat premiéra Netanjahua

Benjamin Netanjahu

V Izraeli nabralo v posledních dnech prudký spád vyšetřování premiéra Benjamina Netanjahua kvůli podezření z korupce a ovlivňování médií. O zásadní zvrat se postaral jeho bývalý blízký spolupracovník, který se rozhodl poskytnout policii inkriminující detaily, aby se sám vyhnul vězení. Ari Harow dělal Netanjahuovi nejdřív zahraničněpolitického poradce a později byl vedoucím jeho úřadu.

Sara však ještě může být obviněna v jednom z případů, které zřejmě skončí obžalobou jejího manžela-premiéra. Figuruje v korupci týkající se firmy Bezeq, kdy měl premiér Netanjahu prosadit přijetí pravidel výhodných pro jejího majitele Šaula Eloviče výměnou za příznivé zpravodajství o své osobě na serveru Walla, který Elovič rovněž vlastní. Policie doporučila Netanjahua obžalovat z úplatkářství, podvodu a zneužití důvěry ještě ve dvou dalších případech.

V jednom měli manželé Netanjahuovi přijímat nákladné dary od hollywoodského producenta Arnona Milchana v hodnotě okolo 280 tisíc dolarů výměnou za premiérovo pozitivní ovlivňování milionářova obchodního podnikání v Izraeli. A v druhém měl zase Netanjahu záměrně oslabit deník Israel hajom, aby získal pozitivní články o sobě v listu Jediot achronot. Očekává se, že nejvyšší státní zástupce rozhodne o obou obžalobách do konce roku.

Skandály nejsou pro Netanjahua ničím novým, ale ze všech vždycky vyvázl, a je si tak jistý, že se mu to podaří i tentokrát. Už v roce 1993 musel vysvětlovat videonahrávku, která ho ukazovala v kompromitující pozici s milenkou. Šest let nato byl obviněn, že s manželkou nevrátili nákladné státní dary. A v letech 2003–2005 byl jako ministr financí podezříván, že z peněz soukromých dárců a organizací hradil cestovní výlohy rodinných příslušníků, které bral na oficiální státní návštěvy.

Když v roce 1977 hrozilo obvinění manželce premiéra Jicchaka Rabina kvůli nevelkému zahraničnímu bankovnímu účtu, Rabin podal demisi. Netanjahu však nic takového nemá v úmyslu ani kvůli Saře, ani v případě, že bude sám obžalován.

Obvinění či dokonce uvěznění politiků je v Izraeli celkem běžné. Bývalý premiér Ehud Olmert si odpykal 16 měsíců za úplatky; někdejší prezident Moše Kacav strávil ve vězení pět let za znásilnění a obtěžování; dva a půl roku si odseděl ministr zdravotnictví a energetiky Šlomo Benizri za podvody a úplatky a 22 měsíců ministr vnitra Arje Deri za korupci – a po odpykání trestu se dokonce vrátil do politiky a znovu se stal ministrem vnitra.

Gita Zbavitelová

O nejpozoruhodnější případ se postaral někdejší ministr energetiky Gonen Segev, který už má za sebou dva roky vězení za podvody a pašování drog a v těchto dnech byl obžalován z předávání citlivých informací Íránu, největšímu nepříteli Izraele. Hrozí mu doživotí a možná i trest smrti.

Proti tomu vypadá obvinění Sary Netanjahu skoro malicherně. Mohla by být odsouzena až na pět let nepodmíněně, ale tak vysoký trest je velmi nepravděpodobný.

autor: gzb
Spustit audio