Jan Fingerland: Když premiérův syn dělá potíže

16. listopad 2018

Může premiér přežít s aférou na krku? Někde odstupuje sám po deseti minutách, jinde nerad po deset dnech.

Předseda izraelské vlády má na krku hned několik doslova smrtících afér, ale přežívá už celá léta.

Až bude Benjamin Netanjahu v politickém důchodu, bude si moci přivydělávat kurzy politického přežití. Přitom – na rozdíl od politiků v autoritativních režimech – musí přece jen čelit všem standardním mechanismům demokratického státu, jako jsou nezávislé soudy, kritická média a svobodné volby.

V neposlední řadě zvládá značný tlak od ostatních politiků, včetně stranických kolegů – nejen kvůli nesouhlasu s politikou, ale právě kvůli řadě afér.

Pod palbou

Jedna kauza se týká podivně velkorysých darů, které premiér nebo jeho žena přijali od bohatých byznysmenů. Policii zajímá, zda za to Netanjahu poskytl nějakou protislužbu pro jejich podnikání.

Další případ se týká odposlechů, z nichž vyplývá, že Netanjahu chtěl po vydavateli jednoho z největších deníků, aby o něm psal lépe, a za to nabízel ztížení života jeho hlavnímu konkurentovi. Jsou tu další podezření, týkající se třeba nejasných vztahů lidí v premiérově okolí s velkou telekomunikační firmou.

Nejžhavější je nyní kauza nákupu ponorek v hodnotě dvou miliard dolarů. Právě před pár dny policie oznámila, že obviní šest lidí za zmanipulování zakázky ve prospěch jedné německé firmy. Vyšetřování se sice netýká přímo premiéra, ale hlavy padají nepříjemně blízko jeho osobě. Odstoupit ale odmítá.

Před pár dny musel Netanjahu řešit také nespokojenost poslanců se svým záměrem na velmi drahou přestavbu interiéru vládního letounu, což zřejmě souvisí s tužbami paní premiérové. Sara Netanjahuová má samostatný problém s objednávkami příliš drahých jídel na státní účet, špatným jednáním se zaměstnanci a další podobné nepříjemnosti.

Ani nejstarší syn Jair není vždy dokonale vzorný. Netanjahu mladší proslul eskapádami v jednom telavivském nočním podniku, případně chvástáním, během kterého prozrazoval citlivé informace, které doma od otce uslyšel.

Zdálo by se, že tyto věci by měly Netanjahua zničit a nebo že by sám mohl usoudit, že už nastal čas odejít. Vždyť Jicchak Rabin kdysi odešel z funkce premiéra jen proto, že jeho žena nenahlásila vlastnictví dolarového konta v Americe.

Umění přežít

Netanjahu je ovšem po legendárním Davidu ben Gurionovi nejdéle vládnoucím premiérem Izraele. Dosahuje toho kombinací několika schopností. Jednou je mimořádný talent verbálně upravovat realitu tak, aby vypadala přijatelněji. Zejména pro jeho příznivce, kteří jsou připraveni přijmout každé vysvětlení, které od předsedy vlády uslyší.

Další faktor je Netanjahuova schopnost manévrovat mezi různými tlaky a nahradit ztrátu jednoho partnera druhým. Nejen uvnitř strany, ale také ve vládní koalici. Jeho nepřátelé pak jen skřípou zuby.

A v neposlední řadě je to existence spřátelených médií. Netanjahu se tedy obejde bez toho, že by si nějaké noviny potřeboval kupovat.

Jan Fingerland

Ti Izraelci, kteří už se několikrát těšili na premiérův pád, v těchto dnech znovu zbystřili. Premiérův neřiditelný syn Jair Netanjahu se stále více zapojuje do politického boje sžíravými, a někdy opravdu drsnými slovními útoky na premiérovy kritiky – a jejich kalibr stále narůstá.

Jeden izraelský komentátor Jaira Netanjahua přirovnal k Oidipovi – možná si představuje, že otci pomáhá, ale nakonec to bude on, kdo přivodí jeho pád.

Spustit audio