Gita Zbavitelová: Izraelská pozemní operace do Gazy se blíží

15. říjen 2023

Odveta Izraele za krvavý masakr izraelských civilistů minulou sobotu nabírá na síle a část světa v čele s OSN začíná zapomínat na hrůzný masakr Izraelců teroristickým Hamásem a nabádá Jeruzalém k „umírněnosti“.

Izraelská armáda vyzvala v pátek pomocí letáků všechny civilisty v Gaze, aby se do 24 hodin evakuovali na jih pásma, protože je chce ochránit před nálety. Výzva rozhněvala Hamás, jemuž civilisté tradičně slouží jako lidské štíty, a proto má velitelství pod školami, nemocnicemi nebo budovami OSN, odkud také odpaluje rakety. 

Čtěte také

Potřebuje civilisty i k protiizraelské propagandě, například k fotkám a záběrům zkrvavených žen a dětí, aby ukázal světu tzv. „izraelská zvěrstva“. Hnutí přikázalo civilistům, aby nikam nechodili, a snažilo se jim v odjezdu bránit, ale marně – Gazané prchali po statisících. K setrvání v domovech vyzval Gazany i předseda samosprávy Mahmúd Abbás, který masakr Hamásu neodsoudil ani jediným slovem.           

Izrael po mezinárodním nátlaku nakonec lhůtu k odchodu Gazanů prodloužil i na neděli. Jeho armáda jako jediná na světě bere na civilisty ohled a varuje je před svými útoky, aby minimalizovala ztráty. V každém konfliktu s Hamásem shazuje civilistům varovné letáky a posílá jim před útokem SMS a v neděli Gazanům otevřela už několikátý humanitární koridor k odchodu. 

Čtěte také

Odkládání pozemní ofenzivy však bude stát více životů izraelských vojáků, než kdyby armáda útočila bez varování, protože Hamás má čas se důkladně připravit. Operace by byla pro Izrael mnohem úspěšnější, kdyby byla překvapivá, ale stála by více životů palestinských civilistů.           

Izraelský premiér Binjamin Netanjahu a předseda opoziční strany Národní jednota Beny Ganc vytvořili tento týden krizovou vládu a odvetu teď řídí „válečný kabinet“ se třemi zkušenými generály.             

Čtěte také

Teroristé už na Izrael odpálili tisíce raket a počet zabitých Izraelců překročil 1300. Hamás tvrdí, že mrtvých Palestinců je přes 2300; z toho 1500 zlikvidovali Izraelci na svém území. Armáda provedla tisíce leteckých úderů, vážně Hamásu narušila letecké, námořní a zpravodajské schopnosti a zničila mu systém detekce a sledování izraelských letounů nebo flotilu útočných dronů. 

Bombardovala i Islámskou univerzitu v Gaze, kde Hamás vyvíjel a testoval zbraně a školil zpravodajce. Ve čtvrtek konstatovala, že Hamás začíná nad Gazou ztrácet kontrolu; jeho velení hůře komunikuje a koordinuje a méně často odpaluje rakety, které si zjevně šetří, aby mu vydržely co nejdéle. 

Obrovské množství cílů        

Hlavním terčem izraelských úderů jsou nejvyšší vůdci teroristů. Izrael už kromě mnoha dalších teroristů Hamásu a Islámského džihádu zlikvidoval ministra hospodářství, šéfa vnitřních vztahů, velitele námořních sil, bratra jednoho z vůdců hnutí Abú Marzúka, bratra vrchního velitele ozbrojeného křídla Jahjá Sinwára, velitele komanda, který masakr civilistů v Izraeli řídil.  

Čtěte také

Také člena komanda, který velel masakrům v kibucech Nirim a Nir Oz, velitele vzdušných sil Hamásu, ale i ozbrojence, který natáčel páchané zrůdnosti a umisťoval je na sociální sítě. Armáda teď podle nich identifikuje a likviduje pachatele. 

Má obrovské množství cílů, které mu nově vyhledává umělá inteligence a dodává je pilotům ve vzduchu rychleji, než je letouny stíhají bombardovat. Izrael získává informace i od zajatých teroristů. Poprvé od roku 2006 také proti Hamásu nasadil samohybný obrněný raketomet M270. Hamás zase poprvé použil raketu s doletem 160 kilometrů, ale sestřelil ji vyspělý izraelsko-americký systém Davidův prak, který likviduje střely dlouhého doletu.         

Čtěte také

Pokračuje i blokáda Pásma Gazy a ministr energetiky Jisrael Kac ve čtvrtek prohlásil, že enkláva nedostane vodu, elektřinu ani pohonné hmoty, dokud Hamás nevrátí všechna rukojmí. A Egypt odmítl žádosti o otevření humanitárního koridoru pro prchající Gazany.           

Hizballáh je k boji připraven

V pátek izraelská armáda oznámila, že „dokončuje přípravy k operaci ze vzduchu, moře i po zemi“. Vojáci v posledních dnech provedli několik vpádů na kraj pásma ve snaze lokalizovat rukojmí, jichž teroristé podle armády zadržují přes 120, a údajně zajistili důkazy, které pomohou zajatce najít. Armáda soudí, že jsou zadržováni v podzemí. Vojáci rovněž našli řadu mrtvých těl pohřešovaných Izraelců.           

Čtěte také

Ještě není jasné, zda se nerozhoří konflikt s Hizballáhem. U hranic s Libanonem se opakují sporadické střety, při nichž už zahynuli tři izraelští vojáci a kameraman agentury Reuters, ale většinou útočí libanonští Palestinci. Hlavní sponzor Hizballáhu, Írán, opakovaně Izrael varuje před eskalací a vyhrožuje, že „Hizballáh je k boji připraven“. 

Izraelci opětují i občasnou palbu ze Sýrie. Zasahují také proti teroristům na Západním břehu, kde neustále čelí útokům; pozatýkali stovky hledaných teroristů, především členů Hamásu. Při operacích zemřel jeden izraelský voják a podle palestinských zdrojů přes 50 Palestinců.           

Izrael zatím identifikoval jen zhruba třetinu obětí masakru teroristů. Najevo stále vycházejí nové hrůzné detaily masakru, jaký Židé nezažili od holokaustu – v kibucu Kfar Aza ozbrojenci zabili i 40 nemluvňat, některým uřezali hlavy a jiná upálili. Hlavy uřezávali i vojákům, svazovali malé děti a pak je střelili do hlavy. Vraždili děti před očima jejich rodičů a rodiče před očima dětí a upalovali zaživa staré lidi.           

Laxní odveta by povzbudila k novým útokům 

Hamásu pomalu dochází, že to přehnal. Druhý nejvyšší vůdce hnutí Sálih Arúrí řekl televizi Al-Džazíra, že hnutí mělo v plánu napadnout výhradně izraelské vojenské základny a stanoviště a že masakrů se dopustili obyčejní obyvatelé Pásma Gazy, kteří se k invazi připojili. Hamás prý „na civilisty neútočí“. Dokonce měl tu drzost tvrdit, že očitá svědectví Izraelců jsou „smyšlená“. 

Gita Zbavitelová

Jediná pravda na tom je, že na videích jsou vedle členů Hamásu skutečně i palestinští civilisté. Izraelská zpravodajská stanice Kan chadašot navíc získala dokument, který nějaký člen Hamásu ztratil v napadených izraelských osadách. Obsahuje příkaz obsadit vesnice a zavraždit co nejvíce civilistů. Masakr byl naplánován do detailů.           

Pozemní operace bude mít nepochybně velké ztráty vojáků i civilistů, ale pouhými nálety teroristy zlikvidovat nelze a jiná možnost než naprosté zničení Hamásu nepřichází po jeho válečných zločinech v úvahu. Laxní odveta by jen povzbudila k novým útokům nejen palestinské teroristy, ale i Hizballáh a Írán.

 Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio