Gita Zbavitelová: Izraelská policie doporučila obžalovat premiéra Netanjahua ve třetím případu
Izraelskému premiérovi Binjaminu Netanjahuovi hrozí už tři trestní stíhání – policie v těchto dnech doporučila generálnímu prokurátorovi, aby ho obžaloval v další kauze.
Policie má údajně dostatek důkazů, že premiér a jeho manželka Sara upláceli majoritního akcionáře největší izraelské telekomunikační firmy Bezek Šaula Eloviče, aby zpravodajský server Walla, jenž je její součástí, psal o Netanjahuovi a jeho rodině příznivě.
Gita Zbavitelová: Jak Hamás málem vyvolal volby v Izraeli. Podobné problémy Netanjahua a Babiše
Když izraelský ministr obrany Avigdor Liberman minulý týden podal demisi na protest proti příliš mírné odvetě za mohutné ostřelování z pásma Gazy, dal ministr školství a předseda vládní strany Židovský domov Naftali Benet premiérovi Netanjahuovi ultimátum.
Podle policie premiér a jeho spolupracovníci „nehorázně a někdy i denně zasahovali do obsahu zpráv serveru, a dokonce se prostřednictvím Eloviče snažili ovlivňovat personální politiku“, tedy kdo v redakci má a nemá pracovat.
Netanjahu se měl nechat uplácet a ve prospěch Eloviče a firmy Bezek usměrňovat zákonná rozhodnutí. Má tak být podle policie obžalován z přijímání úplatků, podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele. Obžaloba hrozí i Elovičovi, jeho ženě, řediteli serveru Walla Ilanovi Ješuovi a Saře Netanjahuové, která měla obsah zpravodajství s těmito lidmi koordinovat.
Netanjahu, který rád šéfuje několika ministerstvům najednou a momentálně vede kromě vlády čtyři, dělal až do konce loňského roku ministra komunikací, a mohl tak zákony ve prospěch Bezeku ovlivňovat. A řada novinářů serveru Walla potvrdila, že byli pod značným tlakem, aby o premiérovi nepsali špatně.
Netanjahuova vláda visí na vlásku
Kauza Bezek je nejvážnější ze všech tří, v nichž mu hrozí obžaloba. Figurují v ní dva původní spoluviníci, kteří se rozhodli proti Netanjahuovi vypovídat jako korunní svědkové – bývalý mediální poradce premiérovy rodiny Nir Hefec a někdejší generální ředitel ministerstva komunikací Šlomo Filber.
Netanjahu se sbližuje s evropskými rebely, stahuje k sobě Rakousko, Maďarsko a Polsko
S představiteli západoevropských zemí se neshodne, mimo jiné v otázkách dohody o íránském jaderném programu a dlouhodobé kritiky izraelských osad. Místo toho si izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Evropě nachází jiné spojence, píše server americké stanice CNN.
Netanjahu veškerá obvinění popírá stejně jako v ostatních dvou případech a tvrdí, že jde o „spiknutí“ policie. První kauza je rovněž mediální – premiér údajně uzavřel dohodu s vydavatelem deníku Jediot achronot Arnonem Mozesem, že výměnou za příznivé zpravodajství o své osobě záměrně oslabí jeho konkurenta, list Jisrael hajom. Druhý případ se týká systematického přijímání darů od několika miliardářů v celkové hodnotě přes 280 tisíc dolarů za nejrůznější obchodní služby.
Doporučení policie obžalovat premiéra ve třetí kauze přišlo v poslední den, kdy byl ve funkci její prezident Roni Alšich, s nímž měl Netanjahu značné neshody a odmítl mu mandát prodloužit. Podle Alšicha premiér dokonce pověřil soukromé detektivy, aby našli kompromitující informace na policejní důstojníky, kteří vyšetřovali Netanjahuovy kauzy.
Ve všech třech případech jde zatím jen o policejní doporučení. O případném vznesení obžaloby rozhodne generální prokurátor Avichaj Mandelblit, ale to hned tak nebude. Nejprve třetí případ posoudí státní zástupce a předloží Mandelblitovi své doporučení. A ten teprve potom začne zvažovat, zda Netanjahua z něčeho obžaluje.
Gita Zbavitelová: Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahu byla obžalována
Izraelský nejvyšší státní zástupce Avichaj Mandelblit ve čtvrtek oficiálně obžaloval manželku premiéra Saru Netanjahu ze systematického podvádění, zneužívání státních peněz s přitěžujícími okolnostmi a zneužití důvěry veřejného činitele.
Izraelská média odhadují, že rozhodnutí, zda ho čeká soud, nepadne dřív než koncem příštího roku. Přitom v listopadu 2019 mají proběhnout řádné parlamentní volby – tedy pokud se dřív nebudou konat předčasné.
Netanjahu odstoupit nehodlá a ani nemusí – podle zákona mu odchod z úřadu může nařídit jen verdikt Nejvyššího soudu. Negativní zprávy o sobě však špatně snáší – jeho odpůrci tvrdí, že aby odvedl pozornost od nejnovějšího policejního doporučení, dal v úterý nařídit zákrok armády proti útočným tunelům Hizballáhu na hranicích s Libanonem, přestože tunely nepředstavovaly bezprostřední nebezpečí a vláda o nich ví už nejméně tři roky.
Netanjahuova vláda visí na vlásku – po rezignaci ministra obrany Avigdora Libermana a odchodu jeho strany Izrael, náš domov (Jisrael bejtenu) z kabinetu má vládní koalice v Knesetu jen těsnou většinu jediného hlasu. Další koaliční partneři se však k odchodu nechystají. Policejní doporučení obžalovat Netanjahua s nimi ani nehnulo a požadavek opozice, aby premiér podal demisi, vyzněl naprázdno.
Jeden z koaličních partnerů, strana My všichni (Kulanu) ministra financí Mošeho Kachlona, je však v případě vznesení obžaloby odhodlaná z vlády odejít. Otázka ale je, zda by to ke změně izraelské politiky stačilo – podle posledních listopadových průzkumů by Netanjahuova strana Likud volby opět s velkým náskokem vyhrála a názory voličů se zřejmě nezměnily ani po nejnovějším policejním doporučení.
Pokud by měl Netanjahu potíže prosazovat v Knesetu zákony, může vládu bez obav rozpustit a vyhlásit předčasné volby s jistotou, že se stane popáté premiérem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.