Fritz Kiesewetter, nacistický lovec českých okultistů. Na smrt poslal desítky lidí
Psal se červen roku 1941, když nacisté v protektorátu Čechy a Morava spustili jednu ze svých velkých represivních akcí. Na rozdíl od jiných ji však dodnes obestírá závoj tajemna. Jejím cílem totiž byli mágové, lidoví léčitelé a členové nejrůznějších okultních společností. Hlavním vykonavatelem tažení nacistů proti okultní scéně v protektorátu byl příslušník gestapa SS-Oberstürmführer Fritz Kiesewetter.
Dějiny německého nacionálního socialismu jsou neodmyslitelně spjaty s okultními společnostmi a s mágy, kteří ovlivňovali některé vrcholné představitele třetí říše.
Ve službách hákového kříže pracovali okultisté či astrologové, jimž mnohdy nekriticky naslouchali i říšský šéf SS Heinrich Himmler nebo zástupce Adolfa Hitlera v NSDAP Rudolf Hess.
Čtěte také
Naopak ministr propagandy Joseph Goebbels či Vůdcův tajemník Martin Bormann stáli ostře proti „okultní lobby“ v nejvyšších patrech nacistické struktury.
Ačkoliv Hitler osobně okultisty opovrhoval a vysmíval se jim i ve své knize Mein Kampf, vnitrostranické pnutí mezi frakcemi v NSDAP mu vyhovovalo. Zápolily totiž o jeho přízeň, což ještě více posilovalo jeho moc.
Když však právě Rudolf Hess v květnu 1941 v podivném pohnutí misi na vlastní pěst odletěl na britské ostrovy s naivním cílem vyjednat s Anglií separátní mír, odpůrci vlivu okultistů toho využili.
Čtěte také
„Jak bylo dobře známo ve stranických kruzích, Rudolf Hess se mnoho let nacházel ve špatném zdravotním stavu a v poslední době vyhledával pomoc u hypnotizérů, astrologů apod. Ještě je třeba vyjasnit míru zodpovědnosti těchto lidí na mentální poškození, jež ho dovedlo ke kroku, který nyní udělal,“ napsal už čtyři dny po Hessově sólo akci hlavní stranický list nacistů Völkischer Beobachter.
Bylo zřejmé, že tímto prohlášením to ale neskončí. Důsledky měli pocítit všichni vyznavači okultních a dalších podobných společností nejen v Německu, ale i v zemích nacistickým vojskem okupovaným.
„Již 4. června 1941 dal šéf Hlavního říšského bezpečnostního úřadu Reinhard Heydrich rozkaz k provedení takzvané Akce Hess,“ říká politolog a historik Jan Ševčík.
Pět dní poté začíná po celé nacistické říši včetně okupovaných zemí a protektorátu Čechy a Morava koordinovaný zásah proti představitelům okultních společností.
„Gestapo, Kriminální policie a příslušníci dalších represivních složek zatkli v protektorátu předem již dobře vytipované osobnosti okultní scény. Celkem šlo o zhruba 250 osob,“ popisuje badatelka Kristýna Bernardová.
„Přezkušovací“ komise
Hlavním vykonavatelem Akce Hess v protektorátu byl příslušník gestapa SS-Oberstürmführer Fritz Kiesewetter. U pražského gestapa působil v oddělení pro náboženské záležitosti – v takzvaném Kirchen-Referatu. Jednou z priorit jeho práce bylo právě sledování dění na české okultní scéně.
Při výsleších zatčených lidí proslul brutalitou a aktivní snahou posílat zadržené do koncentračních táborů, což se v mnoha případech rovnalo rozsudku smrti.
Jeho tažení proti českým okultistům, léčitelům či věštkyním jarní Akcí Hess z roku 1941 neskončilo, trvalo po zbytek války, byť už samozřejmě nikoliv v masovém měřítku.
Čtěte také
Organizoval také bizarní „přezkušování“ některých věštců či léčitelů, které chtěl usvědčit ze šarlatánství. Jedním z nich byl také zřejmě nejznámější český lidový léčitel Jan Mikolášek, o němž v roce 2020 vznikl diváky i kritiky oceňovaný film Šarlatán z Ivanem Trojanem v hlavní roli.
Fritz Kiesewetter nakonec za své činy skončil po válce – za velkého zájmu tehdejšího tisku – na popravišti. Jeho rozsáhlý poválečný vyšetřovací spis a mnohá svědectví z archivních dokumentů poskytují překvapivý vhled do zákulisí této pozapomenuté kapitoly nacistického teroru v českých zemích.
Jak konkrétně tažení nacistů proti mágům v protektorátu probíhalo? Co si o razii gestapa pamatuje syn jednoho z nejznámějších představitelů československé okultní scény Jana Kefera? A co má společné Brno s mytologickými kořeny nacismu? Také o tom hovoří historik Jan Ševčík a badatelka Kristýna Bernardová.
Související
-
Norimberský proces: Ve smyslu obžaloby se necítím vinen. Plnil jsem rozkazy
20. listopadu 1945 začal v německém Norimberku vojenský soudní proces na který čekal celý svět. Už během války bylo zřejmé, že chování agresora nezůstane bez soudu.
-
Gregor Strasser. Nacista, který to se socialismem myslel vážně
V únoru uplynulo 101 let od vzniku politické strany NSDAP. K jejím zakladatelům patřil i lékárník Gregor Strasser, který se profiloval jako neúnavný organizátor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.