Focení jídla je velký prohřešek proti bontonu i proti tomu jídlu na stole, říká odborník na stolování Svoboda
„Historicky bylo zobrazování hostin vlastně dnešní PR, takže v tom se podobalo současnému focení jídel na talíři,“ popisuje Milan Svoboda, historik a specialista na historii stolování. Dřív se hostiny také zobrazovaly, ale šířily se samozřejmě daleko pomaleji. „My teď cvaknem a ví to celý svět. Od kolegyně jsem slyšel, že focení jídla se jmenuje Food Porn. Docela bych s ní souhlasil, protože si myslím, že telefon na stůl nepatří.“
„A to, že zamezíte komunikaci s hostem či společníkem u stolu, fotíte jídlo a někam to pošlete nebo přijmete telefonický hovor během společné večeře, tak to je velký prohřešek proti bontonu i tomu jídlu na stole,“ dodává historik v pořadu Hovory.
Co je vlastně pohostinnost? „Poslední dva roky zkouším najít podstatu lidské pohostinnosti a nenašel jsem žádnou teoretickou literaturu. Proto sbírám střípky a čím víc se tím zabývám, tím víc střípků přichází.“
Pokud během společné večeře přijmete telefonický hovor, i to je velký prohřešek.
Milan Svoboda
„Například manželé Tomášovi, takoví čeští mystici, na konci v jednom filmu stojí ve své chatě, zamávají a řeknou: přijďte zas, přátelé. Možná v těch několika slovech je ta podstata pohostinnosti.“
Čtěte také
„Jiný příklad je z knížky Miroslava Macháčka Zápisky z blázince, kde strávil docela dlouhou dobu. Je tam moment, kdy popisuje, jak se spolublázny oslavili MDŽ: šli si koupit čokolády, pouštěli si písničky Karla Kryla, což je zajímavé, že to v tom blázinci tehdy šlo, a nakonec to byla krásná oslava za zamřížovanými okny.“
„Pohostinnost je někdy daleko hlouběji v nás. Je to možná touha pomoct jeden druhému vyjádřit náklonnost. A teď nemyslím lásku, možná lásku křesťanskou, možná samaritánství a rozhodně se projevuje v různých kulturách různě. Je to velmi specifický pojem a ne vždy může být nezištná.“
Jídlo je druh komunikace a vyjadřujeme jím svou identitu.
Milan Svoboda
Pohostinnost je tak podle Svobody spíš druh mezilidské komunikace.
„Jídlo je druh komunikace a vyjadřujeme jím také svou identitu. Když mám rád vepřové, jsem Čech – i když kuriózně vepřo-knedlo-zelo není české jídlo, ale pochází z německo-rakouského okruhu, který jsme jen zdědili.“
Čtěte také
„Když mám rád Itálii, dám si makaróny. Když chci vyjádřit lásku k Francii, risknu si i v Praze dát ústřice, a to proto, že ty by se měly jíst pouze u moře. A to samé platí o stolování. Myslím, že tím, že předložíme hostu jídlo, vyjadřujeme svůj respekt a úctu, což je strašně důležité. Je to to samé, jako když si vezmu do studia sako a chci tím vyjádřit svou úctu,“ uzavírá Milan Svoboda.
Celé Hovory Naděždy Hávové najdete v audiozáznamu. Dozvíte se, jak se připravují křepelky s foie gras, lanýži a omáčkou z Madeiry a fíků. A představíme i nevídanou kolekci císařského nápojového skla, kterou se podařilo uchovat na zámku Konopiště.
Související
-
Focení jídla je náročná disciplína a amatérské fotografie nejsou nejlepší reklamou
Pavel Maurer se ve své pravidelné glose zamýšlí nad tím, jak každodenní používání telefonů škodí nejen při samotné konzumaci jídla, ale také jako nelichotivá reklama.
-
Byli jsme u toho: Focení jídla? Jeden velký podvod!
Také vás někdy napadlo, proč je jídlo na reklamních fotkách hezčí než ve skutečnosti? Může za to nejen um kuchařů, ale také fotografové, triky a podvody, kterých vy...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.