Fialova vláda se Babiše občas až moc bojí a tančí v jeho rytmu, myslí si komentátor Pečinka
„Opozice v čele s Andrejem Babišem (ANO) má na současnou vládu až příliš velký vliv,“ hodnotí politický komentátor a spoluautor podcastu Kecy a politika Bohumil Pečinka v pořadu Osobnost Plus. „Někdy mám pocit, že se Babiše bojí a tančí v jeho rytmu. Když například řekne: zaplaťme to a to, případně dejme nějakou dávku někomu, tak to vláda udělá – tedy tak na půl kroku. Až moc jim tak stále diktuje agendu,“ dodává.
Čtěte také
Kabinet tak prý dělá kroky, které by měla opozice spíš ocenit než hanit.
„Například snižují zadluženost veřejných financí, snižují deficity rozpočtů různými balíčky apod.“
„Za to by je měl chválit, protože pokud opravdu chce za dva roky přijít k moci, nechce platit astronomické částky za úroky ze státních půjček. Asi Babiš nechce, aby ratingové agentury snížily hodnocení ČR a tím se ještě zhoršilo financování státního dluhu. Proto by jim měl děkovat. Myslím, že si to uvědomuje, ale samozřejmě dál hraje roli nesmiřitelného opozičníka,“ dodává Pečinka.
Navíc opozice ví, že chválení kabinetu není v jejich popisu práce a kladné body by jim to u voličů nepřineslo, což komentátor označuje za jakési shakespearovské drama.
Čtěte také
Jinde ve světě, kde je léty zavedená demokracie a politické strany, se podle komentátora stává, že vládní a opoziční voličský tábor mezi oběma přechází. Tedy ti nespokojení s vládou přecházejí k opozici.
„U nás je ale zvláštní situace, protože jsou už nějakých pět šest let voličské světy nepropustné. Takže ti, co jsou zklamaní z vládního fungování, většinově odcházejí do řad nevoličů.“
„Proto taky v přepočtech různých průzkumů jde opozice daleko víc nahoru. Vytváří to dojem, že Babiš, který měl ve volbách 28 procent, má teď zhruba 33 procent – a teď k němu přešlo nějakých pět procent voličů. Ve skutečnosti to tak není.“
Spoléhat podle Pečinky nedá ani na to, že voliči vládních stran svůj hlas opozici nikdy nedají.
„Na to se určitě spoléhat nedá. Na druhou stranu od velkých sněmovních voleb jsme zažili troje hlasování: do obecních zastupitelstev, třetiny Senátu a prezidentské volby. Vždy se podařilo vytvořit ,protibabišovskou frontu‘ a ANO porazit. Takže to zas není tak neefektivní, dlouhodobě se z toho ale žít nedá.“
Čtěte také
„Pokud pak vládě do konce mandátu neprojde alespoň pár pozitivních změn, bude mít ztíženou pozici i u dalších voleb.“
Mezi klíčové změny Pečinka řadí například prosazení korespondenční volby nebo zrychlení stavebnictví.
„Tento rok se má otevřít 133 kilometrů nových dálnic, což je od roku 1971, kdy se začaly dálnice stavět, úplně nejvíc. Pokud od července začne platit nový stavební zákon, který říká, že sníží délku stavebního řízení na polovinu. Pokud klesne inflace pod pět procent a reálné mzdy vzrostou o tři až pět procent, tak tohle je v současné nárokové době téměř maximum možného, co by vláda měla ještě zvládnout,“ vypočítává.
Babiš je destruktivní
Opozici pak komentátor nevyčítá kritičnost, protože to je jejich práce, vadí mu destruktivnost.
„Viděl jsem novoroční projev lídra Babiše a v jedné části sděluje svůj názor, ale v té druhé je to neurotické nadávání na to, jak jsme špatní, jak je všechno černé a jaká je mezi lidmi deprese.“
Čtěte také
„V atmosféře takto budované deprese pak už nikdy nevyvoláte pozitivní naladění, tedy až přijdete k moci. Na to přišlo už mnoho politiků nejen u nás. Protože s podobným ,malováním černé‘ při vykreslování společenské situace by se mělo šetřit a používat pouze u důležitých věcí.“
„Ono to sice trošku hraje na takovou tu naši pochybovačnou náturu, na tu naši nedůvěru sami v sebe, na posilování státního ducha. Když si takovou skupinu ,vypěstujete‘ a pak přijdete k moci, tak tato skupina rázem svou mentalitu nezmění a bude na vás mít daleko větší nároky, kterým už ale nebudete schopni dostát – pokud tedy nechcete úplně rozvrátit veřejné finance.“
„Proto je i pro opozici nevýhodné, když za každou cenu líčí tuto zemi jako spálenou,“ uzavírá Bohumil Pečinka.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Petr Honzejk: Stejní jako populisté. Místo reformy zdravotnictví Fialova vláda kličkuje
Ve čtvrtek to vypadalo skoro idylicky. Viděli jsme výjev, který by se, pokud by byl namalován, mohl jmenovat „Petr Fiala zachraňuje české zdravotnictví“.
-
Politolog Balík: Nastal čas, aby Fialova vláda vyměnila několik ministrů. Chce to novou dynamiku
„Určitě by nemělo jít o výměnu všech, asi ani poloviny ne. Musí to ale být víc než jeden nebo dva lidé, aby tady byl dojem z nové dynamiky,“ říká politolog Stanislav Balík.
-
Je Fialova vláda propadákem? Komentátor o naštvání voličů a hledání příštího premiéra
Vláda v poločasu. Jaké má skóre? Kdo dostal žlutou kartu, kdo šel pod sprchu a jakou formu mají ti největší matadoři?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka