Nastal čas, aby Fialova vláda vyměnila několik ministrů. Chce to novou dynamiku, uvažuje politolog Balík

30. listopad 2023

Nespokojení lidé v ulicích a zabrzděná ekonomika – to by podle politologa Stanislava Balíka měl být impulz pro výměnu některých ministrů. „Určitě by nemělo jít o výměnu všech, asi ani poloviny ne. Protože když se podíváte, jak se podobné krize nedůvěry řeší v jiných zemích, obvykle dojde k vystřídání nějaké skupiny ministrů. Musí to ale být víc než jeden nebo dva lidé, aby tady byl dojem z nové dynamiky,“ říká v Osobnosti Plus.

Politolog a děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně doplňuje, že výměna musí mít souvislost i s tím, jak se tomu kterému rezortu daří, nebo nedaří. „A důležité také je, jestli je adekvátní personální náhrada. To všechno se pak dělá líp v situaci, kdy máte jednobarevný kabinet, a ne pětikoaliční.“

Čtěte také

Podle Balíka je nedostatek kvalitních lidí onen „kámen úrazu“, odborníci nejsou ani v samotných stranách a hnutích. „Tím si sám vysvětluji, proč k něčemu takovému už nedošlo, případně proč se to asi odkládá.“

Podobné problémy ale nemá jen současná vláda Petra Fialy, bylo to tady i dřív, tvrdí politolog. „Když se podíváte, jak složitě hledali do svých vlád náhrady Andrej Babiš (ANO) nebo Bohuslav Sobotka (tehdy ČSSD), byli ve stejných problémech. Proto raději a často sáhli mimo své strany.“

„Ani Fialovi do hlavy nevidím, ale zatím se nic podobného nerýsuje. Na druhou stranu, když se podíváte, jakým způsobem vláda jedná, většinou nevytrubuje plány dlouho dopředu, tedy bez toho, aby je měla předem domluveny. Proto nevylučuji, že se to v pozadí už děje, ale že s tím přijdou, až to bude hotová věc.“

Dva roky vládnutí? 

Nespokojenost s vládnutím pětikoalice je u lidí spojena s vysokou inflací, zdražováním energií a hlavně se stagnací ekonomiky, která se po covidové pandemii nebyla schopna dostat do stejné kondice jako před ní.

Čtěte také

„Taky je možné, že až teď sklízíme plody něčeho, na co jsme zapomněli a co se stalo skoro už před čtyřmi lety – myslím ono covidové rozhazování, které i podle NKÚ až tak s pandemií nesouviselo,“ připomíná.

„Zároveň až tak úplně nevěřím, že jeho vládnutí má okamžitý vliv na to, co se děje s ekonomikou. Jsou u moci dva roky a nevím, jestli i sebegeniálnější vláda postavená z nejlepších ekonomů by v tuto chvíli mohla tím, co udělala před rokem nebo před půl rokem, ovlivnit neustálý pokles naší životní úrovně,“ přemýšlí Balík a dodává, že není ekonom, ale politolog.

Dva roky vládnutí ale také nejsou málo. „To není krátká doba a určitě by se už měly začít projevovat alespoň nějaké efekty vládnutí. Kritik by asi teď dodal, že to jsou ty, které vidíme. Na druhou stranu nesmíme zapomínat ani na jejich úplný začátek: tehdy začala obrovská krize spojená s válkou na Ukrajině, následná uprchlická i energetická krize. Ale ani tohle by nemělo být výmluvou.“

Přebujelá byrokracie

Balík upozorňuje i na další problémy mnoha našich vlád a to je byrokracie a přebujelá státní správa. „Je to hodně závažná otázka. A nepodařilo se s tím nic udělat ani Andreji Babišovi. Toho jistě můžeme považovat za velmi úspěšného podnikatele, který uměl soukromé sféře vtisknout svou představu… Ale když se stal premiérem, narazil na to, že to vlastně nejde.“

Čtěte také

„Z jeho obrovských investičních plánů – vzpomeňte si na Národní investiční plán atd. – nezůstalo nic. Možná proto, že to bylo divně vymyšleno, ale podle mě je kus pravdy i v tom, že se jeho plány dostaly nejdřív na jedno ministerstvo, pak na nějaké jedno nebo druhé oddělení atd. Na úřadech se ten čas měří prostě jinak.“

„Ani dnes úplně nerozumím, proč současná vláda o svých úřednících nemluví a nekritizuje je. Vlastně jsme to napřímo neslyšeli ani od Babiše nebo ještě dřív od Mirka Topolánka a dalších. Je totiž možné, že svým úředníkům nakonec vždy uvěřili a někdo jim všem vysvětlil, že tady změna možná není, že to nejde.“

„Ono rychleji a snáz změníte jeden zákon než mentalitu a způsoby vnitřního fungování obrovského konglomerátu, kterému říkáme stát. I my politologové často tvrdíme, že stát je pouze parlament, vláda a soudy, ale stát jsou především státní úřady. Ty totiž udělají to, že dostanete včas důchod nebo nemocenskou,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související