Petr Honzejk: Stejní jako populisté. Místo reformy zdravotnictví Fialova vláda kličkuje a ohýbá pravidla

3. prosinec 2023

Ve čtvrtek to vypadalo skoro idylicky. Viděli jsme výjev, který by se, pokud by byl namalován, mohl jmenovat „Petr Fiala zachraňuje české zdravotnictví“. Premiér si na tiskové konferenci vyměňoval komplimenty s šéfem nespokojených mladých lékařů Janem Přádou a deset milionů potenciálních pacientů si oddychlo, že protest je zažehnán a provoz v nemocnicích s vrcholnou pravděpodobností omezovat nebude.

Jenže, jak už to bývá, postupně se ukazuje, že takřka idylický výjev byl namalován hodně nekvalitními barvami. A že tedy rychle opadává a odhaluje hodně nehezké věci, které se skrývají pod ním. 

Čtěte také

První je ta, jakým způsobem premiér vymetl s ministrem zdravotnictví. Nechal Vlastimila Válka hrát s mizernými kartami, které mu dalo ministerstva financí, aby ve finále přišel sám, přihodil další částku a prohlásil se za vítěze. Válek sice není u mladých lékařů nijak zvlášť populární, což mohlo jednání komplikovat, ale je otázka, proč měl premiér potřebu ministra zdravotnictví z TOP 09 takto ztrapňovat. K dobrým vztahům v koalici to jistě nepřispěje. 

Podstatné pro veřejnost je ale něco jiného. Vůbec není jisté, co se příští týden bude dít. Po úsměvech na tiskovce přišly pochybnosti. Některé lékařské organizace nesouhlasí s částkou, kterou premiér slíbil na zvýšení platů lékařů, bezmála deset miliard je jim málo. Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel dokonce označil dění na tiskové konferenci za hnusné divadlo. 

Dýchavičný systém

Ovšem i kdyby Engel a spol. nakonec ustoupili, vůbec není jasné, jak chce Petr Fiala svůj slib splnit. Slíbil totiž zvýšení platů nejen ve státních, ale i v krajských a soukromých nemocnicích. A tam vláda prostě nedosáhne.

Čtěte také

Platy v nich jsou jen a jen záležitostí smlouvy ředitelů a lékařů. Jisté je, že za dodržení současných pravidel Fialův slib prostě splnit nejde. Takže není divu, že lékaři zacouvali, protest definitivně neodvolali a čekají, co Fialovi lidé vymyslí.

Čím se dostáváme k tomu, co je vlastně na celé situaci nejhorší. Jedinou možností, jak slib splnit, je poslat do nemocnic peníze přes Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. A dodatečný přísun peněz podmínit tím, že je ředitelé rozpustí v platech lékařů. Což má hned dva problémy.

Zaprvé tím pojišťovna ztrácí autonomii a stává se jen převodníkem politických rozhodnutí. S takovou by byly zdravotní pojišťovny vlastně zbytečné, peníze by mohl rozdělovat rovnou nějaký odbor na ministerstvu zdravotnictví, nebo, vzhledem k tomu, že premiér ministerstvu zjevně nevěří, přímo na úřadu vlády.

Čtěte také

Zadruhé by ředitelé nestátních nemocnic ztratili autonomii v rozhodování. S nadsázkou se dá říci, že s takovou se rovnou můžeme vrátit ke komplet státnímu zdravotnictví, což je za vlády, ve které dominuje ODS, tedy deklarovaně pravicová strana, vskutku pozoruhodný vývoj.

Je to celkově hodně smutný pohled: Místo aby se vláda snažila zdravotnictví zreformovat, podívala se na to, kde zbytečně utíkají peníze, například která zdravotnická zařízení jsou zbytečná – ano mám na mysli onu mýtickou optimalizaci sítě zdravotních zařízení – tak pouze udržuje dýchavičný systém při životě doléváním dalších a dalších peněz. Nyní už navíc za cenu ohýbání základních principů a pravidel.

Komentátor Petr Honzejk

Jestli má být toto zdravotnická politika této vlády, tak pak není jasné, čím se vlastně liší od politiky populistů, kteří si s pravidly problémy nedělají, hlavně když vypadají štědře a je jim jedno, co se bude dít v budoucnu.

Poučení z toho celého: Improvizace je jistě dobrá metoda v kritických momentech. Ale pokud ji povýšíme na princip, jako se to nyní děje v souvislosti s odvrácením protestu lékařů, nemůže to nakonec dopadnout dobře. A pokud to nedopadne dobře ve zdravotnictví, budeme nahraní bez nadsázky úplně všichni.

Autor je komentátor Hospodářských novin

autor: Petr Honzejk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.