Nelson Mandela vzpomíná. Jeho Dlouhá cesta za svobodou je plná humoru i pochybností
Od bezstarostného dětství v xhoské komunitě přes zrod v uvědomělého bojovníka proti apartheidu až ke zvolení prvním prezidentem Jihoafrické republiky ve všerasových volbách v roce 1994. Tak zachycuje desetidílná Radiokniha život Nelsona Mandely. Vychází z jeho autobiografie, kterou začal psát už v sedmdesátých letech na ostrově Robben, kam byl odsouzen na doživotí. Ve vězení strávil celkem 27 let.
Navzdory dlouhému věznění Nelson Mandela (1918–2013) nezahořkl. Nepodlehl nenávisti ani mstě.
Naopak se za každých okolností se snažil vydobýt si důstojnost, spravedlnost a svobodu nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Nejen za to získal v roce 1993 Nobelovu cenu míru.
Kromě světového státníka byl také právníkem, charismatickým, odhodlaným a rozvážným lídrem, milujícím a neustále sebezpytujícím otcem, manželem a především obyčejným člověkem, chybujícím, upřímným sám k sobě. A ve své autobiografii ukazuje, že má i smysl pro humor.
Jak také přiznává, trpěl odloučením od rodiny, postupným odcizením v obou manželstvích, kladl si za vinu, že nedostál svým synovským povinnostem, neustále přemítal o smyslu a etice svého boje i o ceně svobody vykoupené násilím.
Věděl ale, že cesta za svobodou je nejen dlouhá a klikatá, ale také že nikdy nekončí.
Jeho autobiografie končí ve chvíli, kdy se Mandela stal v roce 1994 prezidentem zvoleným v prvních svobodných volbách v historii své země. Tedy poté, co v Jihoafrické republice padl apartheid, proti němuž bojoval.
Nelson Mandela zemřel 5. prosince 2013. Jedenáct let poté můžete poslouchat rozhlasovou premiéru čtení z Mandelových vzpomínek v deseti kapitolách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka