Nelson Mandela vzpomíná. Jeho Dlouhá cesta za svobodou je plná humoru i pochybností

9. prosinec 2024

Od bezstarostného dětství v xhoské komunitě přes zrod v uvědomělého bojovníka proti apartheidu až ke zvolení prvním prezidentem Jihoafrické republiky ve všerasových volbách v roce 1994. Tak zachycuje desetidílná Radiokniha život Nelsona Mandely. Vychází z jeho autobiografie, kterou začal psát už v sedmdesátých letech na ostrově Robben, kam byl odsouzen na doživotí. Ve vězení strávil celkem 27 let.

Nelson Mandela: Dlouhá cesta za svobodou
Čte: Michal Przebinda
Připravila: Lucie Němečková
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Překlad: Milan Orálek
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 29. 11. 2024
Autobiografii vydalo nakladatelství Práh v roce 2010 (originál Long Walk to Freedom, 1995).

Navzdory dlouhému věznění Nelson Mandela (1918–2013) nezahořkl. Nepodlehl nenávisti ani mstě.

Naopak se za každých okolností se snažil vydobýt si důstojnost, spravedlnost a svobodu nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Nejen za to získal v roce 1993 Nobelovu cenu míru.

Kromě světového státníka byl také právníkem, charismatickým, odhodlaným a rozvážným lídrem, milujícím a neustále sebezpytujícím otcem, manželem a především obyčejným člověkem, chybujícím, upřímným sám k sobě. A ve své autobiografii ukazuje, že má i smysl pro humor.

Jak také přiznává, trpěl odloučením od rodiny, postupným odcizením v obou manželstvích, kladl si za vinu, že nedostál svým synovským povinnostem, neustále přemítal o smyslu a etice svého boje i o ceně svobody vykoupené násilím. 

Věděl ale, že cesta za svobodou je nejen dlouhá a klikatá, ale také že nikdy nekončí.

Jeho autobiografie končí ve chvíli, kdy se Mandela stal v roce 1994 prezidentem zvoleným v prvních svobodných volbách v historii své země. Tedy poté, co v Jihoafrické republice padl apartheid, proti němuž bojoval. 

Nelson Mandela zemřel 5. prosince 2013. Jedenáct let poté můžete poslouchat rozhlasovou premiéru čtení z Mandelových vzpomínek v deseti kapitolách.

Spustit audio