Fiala by si z výsledků eurovoleb rozhodně měl vzít ponaučení, míní politolog Just
Jaké poučení by si měla současná česká vláda odnést z výsledků voleb do Evropského parlamentu? „Měli by zapracovat na větší autenticitě,“ komentuje politolog a vysokoškolský pedagog Petr Just vládní komunikační strategii. „Není to problém jednotlivců, ale celkového fungování stran. Rošáda by vládě nepomohla,“ dodává v Osobnosti Plus.
Premiér Petr Fiala (ODS) považuje výsledky voleb za vzkaz voličů, ze kterého si kabinet vezme ponaučení. Jde jen o očekávatelnou rétorickou figuru, nebo o skutečný příslib do budoucna?
Čtěte také
„Nechci to bagatelizovat, ale politik, který má ve volbách špatný výsledek, často reaguje slovy, že to bere na vědomí, zanalyzuje si to a najde příčiny. Každopádně by si z tohoto výsledku ponaučení vzít měl – jde ale o to, jestli to taky někdy bude i naplněno, nebo jestli je to jen povolební rétorika,“ míní politolog.
„Je odpovědností premiéra, aby udržel vládu stabilní. Je v jeho zájmu, aby vydržela,“ doplňuje.
Test pro příští volby
Navzdory tomu, že vládnoucí koalici strhává politické body problematická komunikace, uznává Just její odvahu řešit nepopulární témata, jako je důchodová reforma: „Oceňuji, že tato vláda měla odvahu k takto komplexnímu tématu přijít, protože je to nevděčné.“
Čtěte také
Kdyby se výsledky voleb do Evropského parlamentu měly promítnout do domácí politiky, mohlo by to ve sněmovně teď vypadat dost jinak. Otevřely by se totiž nové možnosti koalice pro hnutí ANO, všímá si politolog.
„Andrej Babiš si pomalu otevírá možnou spolupráci směrem k Přísaze a Motoristům,“ uvažuje. „On to dělá často – možné své budoucí kroky předem otestuje a zkoumá, jaké budou reakce konkurence. Následnou strategii pak přizpůsobí.“
Úspěch malých stran
O malých stranách a koalicích, jako je Přísaha, Stačilo! nebo i Motoristé, toho zatím podle Justa mnoho nevíme.
Čtěte také
„Na domácí půdě je pro ně společné vymezení vůči současné vládě,“ říká s vědomím, že hnutí a koalice se prezentují například odporem k elektromobilitě a zákazu spalovacích motorů, ale jejich další postoje jsou už hůř nečitelné.
„Jsou věci, které můžeme z jejich stávajících názorů odhadnout – budou podobně naladěni k hlavním otázkám evropských voleb, jako je Green Deal nebo vztah k migraci,“ nastiňuje Just.
Je nárůst podpory malých a dosud neznámých hnutí důvodem k obavám? Stojí za jejich úspěchem pouze schopnost identifikace tématu a vhodné prezentující osobnosti? Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí s politologem Petrem Justem.
Související
-
Eurovolby měly v Česku dosud nejvyšší voličskou účast. Na Broumovsku ale velký zájem nevyvolaly
Účast v Evropských volbách byla v Česku letos nejvyšší v jejich dosavadní historii. V Královéhradeckém kraji odevzdalo svůj hlas přes 38 procent voličů.
-
Ondřej Konrád: Stagnace jedněch, comeback druhých a zrod třetích?
Dva a půl roku se zdálo, že se česká levice z výpadku ze sněmovny ne a ne vzpamatovat. O její nejtradičnější položce, čili sociální demokracii, to platí nadále.
-
Apolena Rychlíková: Pirátský výprask pokračuje. Je to reakce na setrvání v nepopulární Fialově vládě
Neviditelná kampaň s nejasným sdělením. I tak by se dalo shrnout letošní pirátské snažení o obhajobu tří mandátů v Evropském parlamentu. Piráti nakonec pohořeli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.