Facebook testuje zařízení na čtení myšlenek. Technologii chce představit na konci roku

7. srpen 2019

Zařízení na čtení myšlenek, jehož vývoj spolufinancuje společnost Facebook, v současnosti prochází rozsáhlými testy na dobrovolnících. V budoucnu by mělo umožňovat ovládat například hudební přehrávač nebo brýle na virtuální realitu.

Ovládání techniky formou myšlenek bylo doposud výhradní záležitostí vědeckofantastické literatury. Představení této technologie veřejnosti jsme ale možná mnohem blíže, než si myslíme. Alespoň podle vědců z University of California San Francisco, kteří v odborném časopise Nature Communications publikovali dosavadní výsledky svého výzkumu.

Čtěte také

Vědci ve své studii zveřejnili experiment, kdy na dobrovolnících testovali metodu elektrokortikografie. Při té se přímo do mozku implantuje několik plátkových elektrod. Odborníci se pak lidí s elektrodami ptali na jednoduché otázky a jejich systém zaznamenával jednoduché odpovědi.

O konečné podobě zařízení ještě není rozhodnuto, ale použitelná by měla být bez jakékoliv operace uživatele. Pravděpodobně půjde o headheld, tedy zařízení, které se nasadí na hlavu v podobě čelenky, čapky nebo helmy. Tomu odpovídají i další aktivity Facebooku, který investoval třeba do technologie měření toku krve v mozku pomocí optických vláken nebo laseru.

Forma pomoci

Zařízení by nemělo být jen technologickým výstřelkem pro nadšence. Facebook by s jeho pomocí rád pomáhal například kvadruplegikům, tedy lidem s omezenou hybností končetin.

Čtěte také

V minulosti firma oznámila, že chce vyvinout zařízení, které umožní psát až sto slov za minutu jen pomocí myšlenek. I když není možné čekat, že budeme v blízké budnoucnosti schopni číst doslova každou myšlenku, i malé vychytávky mohou být pro zákazníky lákavé.

Trh s těmito technologiemi se velmi dynamicky vyvíjí a podle televize CNBC má do tří let dosáhnout více než jedné a půl miliardy amerických dolarů.

Ochrání Facebook myšlenky svých uživatelů?

Redaktoři MIT Technology Review upozorňují ale také na otázku soukromí a ochrany dat.

Čtěte také

Facebook sice deklaruje, že bezpečnost dat získaných z mozků bere velmi vážně, ale zároveň má tato společnost za sebou už celou řadu skandálů, kdy nechránila ani mnohem méně citlivá data svých uživatelů, připomíná redakce skandály z poslední doby, kvůli nimž skončil šéf Facebooku Mark Zuckerberg mimo jiné před členy amerického Kongresu.

Zkopírování mozku jako forma nesmrtelnosti

Možné scénáře využití technologie čtení myšlenek popisuje také odborník Kerry Bowman z University of Toronto: „Čtení myšlenek může v budoucnu přinést třeba změny do vyšetřování zločinů. Když bude někdo falešně obviněný, řekne, tak si naskenujte můj mozek a podívejte se, co jsem přesně prožil.“

Zároveň však upozorňuje na to, že si v současnosti nemůžeme být jistí tím, nakolik se lidským vzpomínkám dá věřit. „Myšlenky nejsou objektivní, naopak jsou silně subjektivně zabarvené,“ varuje Bowman. Podle něj by ve vzdálené budoucnosti mohlo být možné nahrát svůj mozek do počítače. „Tím se nám vlastně otevírá jedna z verzí nesmrtelnosti,“ dodává.

Odborníci se nicméně shodují, že na skutečně sofistikované skenování mozku si počkáme ještě desítky let. Kromě Facebooku se o tyto technologie zajímá řada firem a vědeckých týmů. Vědci z Torontské univerzity například ukázali zařízení na zobrazování obličejů jen pomocí mozkových vln. A populární jsou i technologie, které pomocí myšlenek umožňují ovládat robotické končetiny.

autoři: Ondřej Novák , Ondřej Skácel
Spustit audio

Související