Dosavadní vývoj umělé inteligence vedl do slepé uličky, tvrdí Tomáš Mikolov ze společnosti Facebook

23. srpen 2018

Jakým směrem se ubírá vývoj umělé inteligence? Experti se dnes shodují, že předchozí dekády výzkumů byly slepou uličkou a je třeba hledat zcela nové přístupy, jak se v oboru AI posunout dál.

„Nedá se predikovat, kdy a kde se průlom v umělé inteligenci stane, může to být kdekoliv. Je to spíš otázka času, kdy umělou inteligenci vyvineme,“ uvedl v Magazínu Leonardo Tomáš Mikolov ze společnosti Facebook.

Ten do Facebooku přišel v roce 2014 z týmu Google Brain, který se také zaměřuje na vývoj umělé inteligence.

„Facebook Research má asi 100 vědců a neustále jako skupina rosteme. Naším dlouhodobým cílem je vytvoření umělé inteligence... Měřítka toho, jak se nám naše práce daří, jsou neurčitá, což je dobře... Předpokládá se, že jsme dost chytří na to, abychom si práci zorganizovali sami.“

Do Facebooku z Googlu mě rekrutoval Mark Zuckerberg. Zaujalo mě na jeho plánu to, že se od začátku chtěl zaměřit na vývoj umělé inteligence, ne jen na aplikované strojové učení. Ne tedy jen vylepšovat současná řešení, ale přicházet s novými problémy a novými řešeními.
Tomáš Mikolov

Expert věří, že dříve nebo později pochopíme principy, které se skrývají za inteligencí. „Budeme pak schopni tyto principy dostatečně přesně matematicky modelovat tak, abychom získali umělou inteligenci, která bude simulovat inteligenci lidskou.“

I přesto bude nová umělá inteligence potřebovat čas, aby se dále vyvíjela. „Může trvat další desítky let, než námi sestrojená AI dosáhne intelektuální úrovně průměrného člověka.“

Mikolovova vize je, že umělá inteligence by mohla být něco jako smartphone. „Tedy bude váš poradce a pomůže vám fungovat v reálném světě efektivněji.“

Počítáme s jakousi symbiotickou inteligencí, která nebude naším konkurentem, ale jejím cílem bude s námi spolupracovat, aby nám pomáhala... Umělá inteligence by měla být osobní, tedy rozvíjet se podle toho, kdo je její uživatel a kdo zadává cíle.
Tomáš Mikolov

Šlo by o obdobu osobního asistenta, kterému by bylo možné zadat i to, aby místo člověka chodil do práce. „Zvláště pokud pracujete přes internet a v elektronickém světě... Lidé by pak měli více času na rozvoj zajímavějším směrem.“

„Je to zajímavá výzva, těžko si představit zajímavější, než že máte vyřešit jeden z největších vědeckých problémů současnosti s tím, že máte veškerou volnost, jak toho dosáhnout,“ shrnul Tomáš Mikolov.

autoři: Petr Kološ , oci
Spustit audio

Související