Eva Turnová: Klíč k vnitřní rovnováze

13. říjen 2023

Jakmile člověk najde klíč k vnitřní rovnováze, otevře si jím i dveře k pocitu blaženosti. Takový klíč se snažil vyrobit americký psycholog Abraham Maslow svou pyramidou uspokojování potřeb. Věřil, že každý člověk má předpoklady k tomu, aby dosáhl životního naplnění, musí jen překonat několik překážek.

K projevení „vyšších“ potřeb musí být uspokojeny ty „nižší“, jako je dýchání, potrava, sex a práce. Za „vyšší“ se považují estetické potřeby a vrcholem pyramidy je seberealizace, která někdy přejde až do takzvané sebe transcendence.

Čtěte také

Jak splnit všechna patra, využít svůj potenciál a stát se tou nejlepší verzí sebe samého?

Úplně nejlíp je na tom člověk po příjezdu z porodnice. Herdou do zad se rozjede dýchání, rádius prsního dvorce zajistí stravu a sexuální trenažér. Jedinou prací je trefit bradavku, estetický aspekt pak obstarají plyšáci a máma, která je vždycky pěkná už kvůli absenci srovnání s jinou mámou.

Zvýšení nájmu

Se spodními šesti patry pyramidy se člověk potýká prvních 20 let, a jakmile by mohl začít se seberealizací, musí z domu a nastane štvanice. Spousta lidí má znovu honičku s prvním patrem, kdy ulpí na sexu a nestíhá práci.

Čtěte také

Jakékoli přeskočení patra ovšem působí rotyku. Těžko si někdo užije koncert Stravinského, když nemá ani na Kabát. Většina obyvatel pyramidy se nakonec nechá ochočit systémem a na seberealizaci rezignuje úplně.

Rozhodla jsem se zkusit experiment a seberealizací naopak rovnou začít. Všechno ostatní časem vyplyne: láska, uznání a nakonec i můj vysněný mezonetový byt. Prostě trumfnu Maslowa.

Začínám malováním abstraktních obrazů, což je aktivita, která mě naplňuje a při které stejně moc nejím. Jenomže spodek pyramidy mě dohání a jako němá výčitka se na plátně mých obrazů objevují falické symboly.

Eva Turnová

Mé bohulibé počínání přeruší svým příchodem majitel bytu. Oznamuje mi zvýšení nájmu, který byl už tak vysoký na to, že není mezonetový. Díky této nečekané okolnosti nemohu půjčit kamarádce na kabelku, přicházím o její náklonnost, ztrácím rovnováhu a propadám se do dýchacího patra.

S Maslowem na hlavě uznávám, že klíč od Turnowovy antipyramidy nepasuje do žádných dveří mezonetu, natož do blaženosti.

Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz

autor: Eva Turnová
Spustit audio