Eva Turnová: Co vidí šaman

10. červen 2022

Kde jsou ty časy, kdy naše emoční šuplíky přetékaly serotoninem, kdy jsme se vrhali bezhlavě do bláznivých vztahů, občas se přiotrávili neznámým destilátem, celé noci nespali a ještě jsme vypadali fatálně. Hormon štěstí se ale, bohužel, časem vyplýtvá, a když pak nastane náročná situace, člověka se zmocní panika.

Jde k odborníkovi a očekává rozbor krve, ze kterého vyplyne, že má například nedostatek draslíku nebo křemíku… Jenže jedinou odpovědí doktora bývá velmi často: „Doporučuju antidepresiva“.

Čtěte také

Sestra vám ještě na rozloučenou pošeptá: „Jste moc chytrá, zkuste trochu míň přemejšlet.“

Názory okolí jsou matoucí: „Je těžký to vysadit“, „dá se to vysadit“, „budeš otupělá“, „né, jenom ti prostě nepude brečet“. „Zkus radši ayahuascu“, „cvič jógu“, „začni kouřit“!

Do toho občas zasáhne babskou radou nějaký esoterik. „Ta nemoc ti má cosi říct. Zřejmě, že ti hlava něco nebere.“

„Já vím, když mám astma, tak něco nejde rozdýchat, když potíže se zažíváním, tak něco nemůžu strávit a co zanícenej slepák? To asi znamená, že moje střevo nechce něco vidět.“

Léčitelé, kteří se mají zrodit

Čtěte také

Nedávno jsem narazila na zajímavý článek, ve kterém se píše, že to, co západní medicína považuje za psychiatrickou diagnózu, považují šamani za „zprávu z jiného světa“. Osoba, která prochází touto krizí, byla vybrána jako médium pro zprávu z říše duchů, kterou je třeba předat danému společenství. Článek se jmenuje: „Co vidí šaman v psychiatrické léčebně“.

Když šaman kmene Dagarů viděl v léčebně pacienty ve svěracích kazajkách nebo na silné medikaci, posteskl si: „Takže takovýmto způsobem se v západní kultuře zachází s léčiteli, kteří se mají právě zrodit?“

Duchovní entity se zaměřují na spojení zejména s lidmi citlivými, jejichž smysly nejsou otupené.

Ne všechny duchovní entity jsou ale pozitivní. Existují i ty negativní, jejichž přítomnost v auře je nežádoucí. O lidech napadených těmito entitami bude pojednávat příští článek: „Co vidí šaman v poslanecké sněmovně.“

Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz

autor: Eva Turnová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.