Europoslankyně Charanzová: V cestovatelském pasu po Unii bychom měli zohlednit i očkování Sputnikem

18. březen 2021

Evropská komise představila plán, jak v létě umožnit cestování po starém kontinentu. Základem by měl být digitální zelený certifikát, který bude fungovat po celé Unii. Dokládat přitom bude nejen očkování, ale i přirozenou imunitu nebo negativní test. Europoslankyně Dita Charanzová (ANO) je přesvědčená, že na půdě europarlamentu je politická vůle pro schválení návrhu. Její kolega Mikuláš Peksa (Piráti) je ale toho názoru, že existuje prostor pro zlepšení celého návrhu.

„Byť ten návrh určitě není z nejhorších, tak si dovedu představit, že by se dal významně vylepšit. A my se o to rozhodně budeme snažit,“ slibuje Peksa. Stejně jako Charanzová ale nepředpokládá, že by návrh nakonec schvalovacím procesem neprošel.

Čtěte také

Peksovi se nelíbí hlavně to, že na úrovni jednotlivých členských států budou vznikat databáze občanů. „To je možná trošičku riskantní. Protože přeci jen, pokud to vláda zkazí, tak existuje riziko, že utečou data všech českých občanů.“

Dodává sice, že jde o lepší variantu, než kdyby byla v ohrožení data občanů celé Evropy v centralizované unijní databázi, preferoval by ale cestu, kdy by citlivá osobní data evropských občanů drželi přímo jejich lékaři. Vydávat by mohli jakýsi elektronický ekvivalent potvrzení o vakcinaci, myslí si europoslanec.

Čtěte také

I pro Ditu Charanzovou je ochrana osobních údajů prioritou, nedovede si ale představit, jak by Peksův návrh fungoval v praxi: „Neumím si představit, jak by se lékaři snažili vytvářet nějaké brány k propojení se zbytkem Evropy.“

Méně papírování

Europoslankyně za hnutí ANO si od covid pasů slibuje méně papírování pro občany cestující přes hranice členských zemí. A upozorňuje přitom, že nejde jen o dovolenkáře, ale i pracovní cesty do zahraničí.

Čtěte také

Otázkou zatím zůstává, jak přistoupit k vakcínám neregistrovaných Evropskou lékovou agenturou (EMA)

„Ideálním scénářem by byla jedna evropská agentura, která schvaluje bezpečnost vakcín pro celou Evropu. To se bohužel neděje a jsou země, které se vydaly vlastní cestou. Toto téma je otevřené a bude určitě záležet na dohodách mezi jednotlivými státy,“ shrnuje Charanzová a dodává:

Hosty byli:
Viktor Daněk, zpravodaj v Bruselu, Český rozhlas
Tomáš Petříček, ČSSD, ministr zahraničí
Dita Charanzová, za ANO, europoslankyně
Mikuláš Peksa, Piráti, europoslanec
Matěj Skalický, redaktor, Český rozhlas
Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří
Jaromí Marek, zpravodaj ve Velké Británii, Český rozhlas
Václav Jabůrek, zpravodaj v Německu, Český rozhlas
Pavel Novák, zvláštní zpravodaj v Chorvatsku, Český rozhlas
Anna Macků, domácí redaktorka, Český rozhlas
Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People
David Mareček, ředitel České filharmonie

„Určitě to není ideální, nicméně pokud vidíme, že třeba v Maďarsku je už teď jisté procento lidí naočkováno Sputnikem V, tak to musíme nějak zohlednit.“

Peksa má ale obavy, že zmíněná vlastní cesta jednotlivých zemí umožní ve věci vakcín politickou korupci. „Celý systém kontroly kvality léčiv se dostává pod velký a tlak a je riziko, že se bude podvádět.“

A uvádí příklad: „V nějaké zemi si výrobce od místní vlády na základě politických kontaktů vymůže přednostní schválení pro svou vakcínu, která ale nebude prověřená. A pomocí covidového pasu pak bude vnucována jako bezpečná i ostatním.“

Také z toho důvodu by byl Peksa pro to, aby byla v covid pasu sdílena informace, jakou konkrétní vakcínou byl cestující přes hranice naočkován.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Tomáše Pancíře.

Spustit audio

Související