Europoslanec Kolaja: Musíme se zbavit ruského plynu, zastavit vraždění a Putinovu rozpínavost

29. duben 2022

Evropská unie hledá alternativní zdroje zemního plynu a ropy poté, co Rusko zastavilo dodávky Polsku a Bulharsku. Měla by se EU jednotně Rusku postavit a sama jeho dodávky odmítnout? „Není reálné se v krátkém horizontu odstřihnout. Bylo byl to drtivým dopadem pro evropskou ekonomiku,“ nesouhlasí europoslanec Ondřej Knotek (ANO). Naopak Marcel Kolaja (Piráti), kvestor Evropského parlamentu, odstřižení Unie od ruských zdrojů jednoznačně podporuje.

„Musíme udělat vše pro to, abychom zastavili vraždění nevinných civilistů, dětí a znásilňování, kterého se dopouštějí Rusové na Ukrajině,“ zdůrazňuje Kolaja a dodává:

Čtěte také

„Nikdy jsem netvrdil, že je to jednoduché, také neexistuje žádné dobré řešení. Vybíráme proto, co je v současné situaci nejlepší. Odstřižení by zasáhlo především Rusko, kterému Evropa platí celkem za ropu a zemní plyn asi jednu miliardu eur denně, které Putin využívá na financování války.“

Kolaja také věří, že zastavení odběru ropy a plynu by pomohlo válku ukončit. „Také abychom zastavili rozpínavost režimu Vladimira Putina, kdy nevíme, jestli se zastaví na Ukrajině, nebo bude pokračovat dál směrem na západ, třeba i k nám.“

Mělo by to okamžitý drtivý dopad pro chemický a zpracovatelský průmysl. Spirála inflace by se ještě víc roztočila.
Ondřej Knotek (ANO)

Europoslanec Knotek pochybuje, že by odstřižení vedlo k zastavení války:

Čtěte také

„Navíc se zemní plyn nepoužívá jen v energetice, ale je to surovina, ze které se vyrábí další výrobky. Pokud bychom se zbavili ruského zemního plynu, na kterém je Evropská unie závislá ze 45 procent, mělo by to okamžitý drtivý dopad pro chemický a zpracovatelský průmysl. Spirála inflace by se ještě víc roztočila.“

„Ukrajině také pomáháme ekonomicky, takže Evropa musí zůstat především ekonomicky silná. Pokud bychom se dvojnásobně střelili do nohy, tak třeba u plynu by byl ekonomický dopad určitě větší pro Unii než pro Putina. Tím tedy válečnou situaci nevyřešíme,“ tvrdí Knotek.

Je možnost dodávek z Norska, musíme se zaměřit také na Spojení státy americké, Libyi a Alžírsko.
Marcel Kolaja (Piráti)

Jedním z klíčových řešení jsou společné evropské, dobře koordinované nákupy zemního plynu, doporučuje Kolaja: „To nám umožní se zásobit bez závislosti na Rusku. Je možnost dodávek z Norska, musíme se zaměřit také na Spojení státy americké, Libyi a Alžírsko.“

Čtěte také

Knotek souhlasí, že společné evropské nákupy jsou zásadní. „V rámci stávající kapacity, což Evropská unie už dělá, je třeba diverzifikovat, co jde, byť za dražší ceny. Pak v horizontu tří až sedmi let otevřít nová pole, postavit nové tankery, zásobníky. A tak pomalu snižovat svou závislost na Rusku. Nelze to ale udělat během jednoho dvou let.“

Ruské odstřižení Polska a Rusko od dodávek plynu akceleruje další evropský balík protiruských sankcí, je přesvědčený Pirát.

„Odveta za tento krok, který je de facto porušením smlouvy ze strany Evropské unie, přijde a Evropa bude jednotná. Odstřižení těch dvou zemí je spíš ruským mediálním odstrašováním,“ říká Marcel Kolaja (Piráti).

Částečné odstřižení bude možné v pěti sedmi letech, ale celkové odstřižení je věcí na deset nebo dvacet let.
Ondřej Knotek (ANO)

„To, že budeme už letos společně nakupovat a společně diverzifikovat, Evropě neumožní se od ruského plynu odstřihnout. Částečné odstřižení bude možné v pěti sedmi letech, ale celkové odstřižení je věcí na deset nebo dvacet let. Hovořit proto o embargu ruského zemního plynu není reálné,“ konstatuje Ondřej Knotek (ANO).

Poslechněte si celou debatu, ptá se Karolína Koubouvá.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související