Eskalace konfliktu s Ruskem se nebojím. I když jsou Ukrajinci v Kursku, nic se neděje, míní Fendrych
Konflikt na Ukrajině poukazuje nejenom na schopnosti tamních vojáků, ale také na chyby, které existují v západních vojenských strukturách, soudí spisovatel a politický komentátor Martin Fendrych z Aktuálně.cz „Ruský prezident Vladimir Putin velice chytře využil příležitosti,” říká pro Český rozhlas Plus a dodává, že Evropa by podle něj měla dělat pro pomoc Kyjevu víc.
Klíčem k vítězství Ukrajiny je podle Fendrycha to, že si ruský prezident Vladimir Putin a jeho lidé uvědomí, že nemají šanci válku vyhrát. Nyní si ale myslí něco jiného.
„Putinovi jsme dali najevo, že má na Ukrajině šanci vyhrát, protože zjevně na to Evropa vůbec nebyla připravená. Dokonce ani Spojené státy na to tak úplně nebyly připravené. A Putin velice chytře využil příležitosti,“ říká komentátor.
Čtěte také
„Myslím si, že se přepočítal jenom s tím, jak připravená hlavně mentálně byla Ukrajina,“ popisuje.
A právě mentální příprava je podle něj rozhodující. „Ukrajinci předvedli, že jsou ochotní bránit se za úplně fantastických obětí. Člověk musí obdivovat, co se tam odehrává. Ale mám obavy, že u nás to naladění chybí,“ pokračuje.
Evropa se ale podle Fendrycha nakonec vzmohla. „Sankce se rozjely, podporuje se Ukrajina – hlavně zpravodajské služby, vojáci, ale země je podporovaná i finančně. Takže ne že by se nic nedělo. Ale dělo se toho málo,“ kritizuje.
Hlavy západních velmocí by měly dál pokračovat v investicích, hlavně se soustředit na zbrojařský průmysl. Pokud k tomu nedojde, pak bychom podle Fendrycha případnou válku prohráli.
„Je zcela zjevné, že jednáme s člověkem, který je úplně jiného naladění. Putin a jeho generalita, to jsou z mého pohledu úplní šílenci. Na druhou stranu si myslím, že i tito úplní šílenci velice pečlivě sledují, co se na Západě děje. Velice pečlivě sledují odhodlanost a to, jestli bude Západ ochoten se bránit, nebo ne,“ říká komentátor.
Červené linie
Země Severoatlantické aliance do konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou zatím vstupují pouze vojenskou pomocí a sankcemi. Podle Fendrycha totiž existují různé červené linie, které by znamenaly, že se konflikt rozšíří i za hranice ukrajinsko-ruských bojišť. A přímá účast NATO ve válce je právě jednou z nich.
Čtěte také
Kromě smluvní povinnosti bránit napadené členy Severoatlantické aliance existuje podle něj i nepsané varování pro Rusy – pokud použijí jadernou taktickou zbraň na území Ukrajiny, bude to mít velmi tvrdé následky.
„Válka trvá už déle než dva a půl roku a Rusové jadernou zbraň pořád nepoužili. I když by se jim to na mnoha místech hodilo, protože se jim tam nedaří. Ale je vidět, že i Rusové si váží svého života a že zřejmě tohle udělat nechtějí,“ míní Fendrych.
Chyby Západu
To, jak se ke konfliktu staví NATO i Česká republika, ale podle komentátora Aktuálně.cz nestačí. „Letos prý konečně dosáhneme dvou procent výdajů na obranu. Mezitím už se ukazuje, že z těch 160 miliard korun půjde nějakých 6 miliard na jakési výdaje, které NATO vůbec nemusí uznat jako obranné,“ všímá si komentátor.
Čtěte také
Dalším problémem jsou politici, kteří volají po mírovém řešení za cenu životů Ukrajinců, míní Fendrych. Přesto ale existují osobnosti, které dostatečně zdůrazňují důležitost obrany.
„Prezident Petr Pavel je člověk, který si uvědomuje situaci a který, myslím, velice dobře ví, že je potřeba se bránit,“ uvádí příklad.
Jako komentátor ovšem nechápe snahu západních politiků o ne-eskalaci války. „Ukazuje se, že i když pozorujeme eskalaci – když Ukrajinci překročí ruské hranice, což byla přeci Putinova zásadní červená linie – tak se nic neděje,“ říká.
„Ukáže se jenom to, že Rusové se neumějí moc bránit a že je to zaskočilo, že nejsou vůbec připraveni. Ruský stát není v pořádku. A eskalace bych se vůbec nebál, protože to je prostě špatný výraz. My nemáme mluvit o eskalaci, ale o tom, že máme bránit svobodu lidí na Ukrajině,“ uzavírá Fendrych.
Jak by se ke konfliktu stavělo hnutí ANO, kdyby bylo ve vládě? Může se Rusům podařit zlomit Evropu? A jsou některé státy připravené na případný vojenský konflikt? Poslechněte si celou Osobnost Plus s Martinem Fendrychem. Moderuje Barbora Tachecí.
Související
-
Je důležité, aby se Rusko nenadechlo tak, jako po Krymu, říká po návštěvě Lvova Pekarová Adamová
Předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová během návštěvy Lvova napsala na síti X, že Rusko musí být poraženo. S jakými dojmy se vrátila z Ukrajiny?
-
Analytik: Ukrajinci, kteří se narodí teď za války, budou Rusko nenávidět nejvíc. Přišli o dětství
Válka na Ukrajině trvá už přes dva roky a podle analytika a historika Tomáše Řepy z Katedry teorie vojenství Univerzity obrany si jejím rozpoutáním Rusko uškodilo.
-
Ukrajina v NATO? Po zastavení ozbrojených akcí, říká Petříček. „Až skončí okupace,“ oponuje analytik
„Nesmíme přebírat ruský narativ, že rozšiřování NATO na východ eskaluje situaci,“ shodují se v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus Jan Šír a Tomáš Petříček.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.