Erazim Kohák: Zelená svatozář. Kapitoly z ekologické etiky
Kniha Erazima Koháka Zelená svatozář patří k základní literatuře českého environmentálního myšlení. Poprvé vyšla v roce 1998 a jako vůbec první se v českém prostředí systematicky zabývala ekologickou etikou. Vznikala původně jako podklad pro jeho přednášky na Karlově univerzitě.
Český filozof a publicista Erazim Kohák se narodil 21. května 1933 v Praze. V letech 1948 až 1989 žil v exilu.
Název jeho knihy Zelená svatozář odkazuje k mottu: „Pozoroval jsem lidového řezbáře, jak své dílo zpestřuje zbytky modelářských laků. Právě natíral apoštolům svatozáře na zeleno. Vracel jsem se tehdy z ekologické konference, a tak jsem se zeptal, jaký význam má ta zelená svatozář. Řekl zamyšleně: ‚Došel mi žlutý lak.‘“
Ekologická krize je pro Koháka právě tou dobou, kdy došel žlutý lak. Kniha Zelená svatozář obsahuje tři části – O lidech a ostatních zvířatech, O lidech a ostatní přírodě a Strategie v ekologické etice.
Jejím účelem je předložit čtenáři přehled současného filozofického myšlení o lidském pobývání na Zemi v době, kdy dochází k jejímu ohrožení. Kohák uvádí myšlenky různých autorů – i těch, se kterými nesouhlasí, staví je proti sobě a nabádá čtenáře, aby si utvořili vlastní závěry.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Je lidstvo i Česko připraveno na klimatické změny?
Planeta se otepluje. Letošní léto bylo z globálního pohledu nejteplejší v historii měření. Jsme na to jako lidstvo připravení?
-
Udržitelný život chceme přeměnit v mainstream, říká zakladatel Envirofestu
Co vás napadne, když se řekne udržitelný rozvoj? Některé nic, jiní si řeknou, že už se z toho stává klišé.
-
Houby drží v podzemí až třetinu ročního objemu světových emisí. Uhlík teče vlákny jako potrubím
Houby spojené s kořeny stromů dokážou vázat až třetinu emisí vzniklých spalováním fosilních paliv na světě za rok.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.