Encyklopedie Plusu: Vše, co jste chtěli vědět o koronaviru, na jednom místě

Jaké hygienické zásady bychom měli dodržovat?

Chraňte si především obličej a ruce. Tedy noste roušku nebo respirátor, a také se naučte používat rukavice. Pokud je nemáte, je potřeba důkladné mytí rukou po každém dotyku s cizím předmětem. A protože nemoc COVID-19 je virového původu, nejvhodnější jsou přípravky na alkoholové bázi.

Kašlete a kýchejte do kapesníku nebo rukávu. Používejte jednorázové kapesníky, a poté je vyhoďte do toalety. Pokud musíte ven, vyhýbejte se dalším osobám a udržujte bezpečný odstup nejméně na dva metry.

Čtěte také

Pamatujte na to, že i když jste většinu času doma, přicházíte do styku s předměty zvenčí. Ať už tím, že vám online supermarket doveze nákup až za dveře (a tedy i na tašky a zboží někdo cizí před chvíli sahal), nebo třeba proto, že dřív nebo později musíte vyjít ven s odpadky.

Snažte se nedotýkat se přímo spínačů ve výtahu nebo vchodových dveří. K otevírání se naučte používat alespoň rukáv nebo lokty a uvědomte si, na kolik věcí sáhnete cestou od vchodových dveří svého obydlí až k pracovnímu stolu.

Domácí karanténa

Když máte nařízenou karanténu, tak si – pokud to jde – vyčleňte samostatný pokoj a od ostatních členů rodiny se izolujte. Pro vás i ostatní členy domácnosti pak platí zvýšená hygienická pravidla a povinnost používání ochranných pomůcek. Zároveň je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost a zamezit fyzickým dotekům.

Osoba v domácí izolaci musí používat koupelnu, toaletu a kuchyň jako poslední a měla by po sobě místo vydezinfikovat. Člověk v karanténě, který bydlí s někým v domácnosti, musí mít vlastní ručníky, které nepoužívají ostatní, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou. Týká se to také ložního prádla.

Veškerý odpad, včetně roušek a kapesníků od osoby v izolaci, by měl být uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán a až poté dán do kontejneru na netříděný odpad.

Další informace a aktuální vývoj situace samozřejmě uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vše najdete také na našem webu plus.rozhlas.cz. Sledovat náš můžete i na sociálních sítích Facebook, Twitter a YouTube.

Spustit audio

Související