Dva tisíce let bok po boku

11. říjen 2013

Evropští lovci a sběrači koexistovali s nově příchozími zemědělci po celá dvě milénia. Teprve pak komunity lovců a sběračů vymřely nebo splynuly se zemědělci.

Až do doby před 7500 lety obývali Evropu pouze lovci a sběrači. Tito lidé byli potomky první vlny imigrantů, která na náš kontinent přišla z Afriky asi před 45 000 lety. Přežili dobu ledovou i oteplení, k němuž došlo před 10 000 lety. Stejně tak zřejmě dokázali po dlouho dobu odolávat nově příchozím zemědělcům, kteří pocházeli z Blízkého východu a do Evropy přišli od jihovýchodu.

Dosavadní studie naznačovaly, že zemědělství se zde objevilo asi před 7500 lety a že od té doby životní styl lovců a sběračů rychle ustupoval. Tomu odpovídají i archeologické záznamy, na nichž se důkazy o lovcích a sběračích vyskytují jen zřídka. Nová studie mezinárodního vědeckého týmu však ukázala, že lovci a sběrači žili paralelně se zemědělci nejméně 2000 let.

Jejich životní styl tak vymizel až před 5000 lety – mnohem později, než se předpokládalo. Vyplývá to z genetického zkoumání kostí 29 lidí, kteří byli objeveni v německé jeskyni Blätterhöhle. Jeho výsledky také dokazují, že obě komunity udržovaly vzájemné vztahy. Jejich důsledkem bylo to, že se ženy lovců a sběračů občas přivdávaly do komunity zemědělců.

Zdroj: ScienceDaily, Science

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio