Drábová: Cesta poradce Nejedlého do Ruska? Ne jako úředník, ale sama za sebe nevěřím vlastním očím

10. prosinec 2020

Veřejná soutěž na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany zatím ČEZ odkládá. „Nějakých pár měsíců roli nehraje, ale odložení vypsání tendru po volbách do sněmovny v příštím roce, to už je na pováženou,“ říká v Interview Plus předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.  

Drábová tak reaguje na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který před časem naznačil, že by byl raději, kdyby o dostavbě nového bloku rozhodovala až příští vláda. „Už jsme prováhali nejméně pět let, a to po zrušení tendru na bloky Temelín 3 a 4,“ připomíná.

Čtěte také

Než se po volbách na všech ministerstvech a dalších úřadech, jak říká, vše zkonsoliduje a než přijde čas na dlouhodobá a strategická rozhodnutí, mohou uplynout i dva roky. Třeba ale novému kabinetu nezbyde nic jiného, upozorňuje Drábová.

„To všechno je záležitost velmi křehké rovnováhy, dlouhodobého porozumění mezi jednotlivými politickými stranami a uskupeními. Ale faktem je, že do rizik, které s vypsáním, nebo nevypsáním, postavením, nebo nepostavením dukovanské pětky souvisí, musíme započíst jako velké riziko dlouhodobější odkládání kroků, které byly na cestovní mapě stanoveny.“

Důležité bude, jestli se politici budou ochotni držet dohod i ve chvíli, kdyby se ve sněmovně změnila většina. „Ale byla bych velmi ráda, kdyby ke konsenzu došlo, samozřejmě, že se ale svět nezboří,“ tvrdí.

Rusko a Čína?

Rozhodnutí o dostavbě Dukovan teď komplikuje i varování českých tajných služeb před závislostí na Rusku nebo Číně, a to v případě, že by tendr ovládly jejich firmy. Na to předsedkyně SÚJB říká:

Čtěte také

„Byla bych moc ráda, kdyby jako generální dodavatel jaderného bloku byla vybrána firma ze země, kde panuje alespoň elementární úcta k vymahatelnosti práva. To bohužel někteří z možných uchazečů nesplňují.“

A dodává, že mezi takové země počítá i Rusko. Dokládá to tím, jakým způsobem se federace v poslední době chová v oblastech lidských práv nebo práv sousedních zemi.

Riziko je v přípravě a výstavbě

Z uchazečů o dostavbu pak zbývá Francie nebo Jižní Korea. „Každý z těch pěti uchazečů, včetně Ruska a Číny, je schopen dodat blok, který vyhovuje. Proto říkám, že my jako úřad to máme jednodušší. Z hlediska bezpečnosti technologií totiž přijde dobrá nabídka od kohokoli.“

Nemohu Nejedlého cestu do Ruska soudit jinak, než že z pohledu Dany Drábové se takhle věci dělat nemají.
Dana Drábová

Hlavní riziko tak nevidí v provozu nebo údržbě modifikací, pod kterými by pak nový blok fungoval. „Ale riziko se soustřeďuje do období příprav výstavby a výstavby vlastní. Kdyby se země původu dodavatele rozhodla uplatňovat svůj vliv přes energetiku, tak taky může dodavatel z rozdělané stavby odejít. A když ty peníze nechcete utopit, budeme muset hodně investovat, abyste sehnali někoho, kdo to dostaví.“

Drábová by si dokonce dokázala představit, že by se ruská firma stala subdodavatelem, vzápětí ale dodává, že je otázka, jestli by to Rusové „se svou geopolitikou dokázali unést.“

Poradce Nejedlý? Nevěřím vlastním očím

Předsedkyně SÚJB se nevyhýbá odpovědi na otázku, jak hodnotí tlak prezidenta Miloše Zemana, který se nijak netají svou podporou ruského dodavatele. Dodává, že je to ale z její strany pouhá fabulace, protože se osobně nepotkali minimálně čtyři roky.

„Ze strany prezidenta je to celkem pochopitelné, protože to u něj vnímám jako snahu naslouchat některým, zejména bývalým kapitánům našeho průmyslu, kteří se na stavbě bloků podíleli. A ti mu říkají: pane prezidente, když budeme stavět ruský projekt, tak ty naše firmy, některé i skomírající, se dobře chytnou. A oživí se i náš průmysl, což s jiným dodavatelem nedokážeme. A pak je tady zóna, do které vůbec nevidím.“

Čtěte také

Naráží tak na prezidentova poradce Martina Nejedlého a na jeho nedávnou cestu do Ruska. „Víte, já, ale ne jako státní úředník, ale jako Dana Drábová mám nějakou představu, jak by se věci měly dělat, aby to bylo, jak se sluší a patří. Ale že si ani ne státní úředník, v našem parlamentním systému poradce prezidenta, nechá zaplatit soukromý tryskáč a neřekne, co má v agendě. A pak učiní nějaký zápis, z toho co kde projednává, tak já nevěřím vlastním očím.“

Je to bezpečnostní riziko? „Nevím, nemohu to soudit jinak, než že z pohledu Dany Drábové se takhle věci dělat nemají,“ odpovídá.

Odložený tendr?

„Lidé jsou velmi flexibilní, inovativní a ve chvíli, kdy jim teče do bot, tak si dokážu poradit. Ale zaplatíme za to a o nákladech nepostavení nového bloku se mluví málo,“ odpovídá na otázku, co by stalo, kdyby rozhodnutí nepadlo včas.

„Sednout si a opravdu si spočítat to, že když dukovanská pětka bude dodávat zhruba deset procent naší roční spotřeby, tak její cena účty dramaticky neovlivní. To se taky málo říká.“

Cena v penězích za postavení nového bloku pak podle Drábové vůbec nemusí odpovídat hodnotě. „Hodnota totiž spočívá v tom, že když ho postavíme, tak na dalších 60 až 80 let zajistí 10 procent našich energetických potřeb,“ vysvětluje.

Celé Interview Plus Veroniky Sedláčkové si poslechněte v audiozáznamu.

autoři: Veronika Sedláčková , Věra Luptáková

Související