„Nechceme předem jít do prodraženého tendru.“ Dolínek vysvětluje, proč smí Dukovany dostavět i Rusko

27. listopad 2020

Tendr na dostavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany by se neměl vypisovat 10 měsíců před sněmovními volbami, tvrdí nově premiér Andrej Babiš (ANO). Opozice žádá, aby související nízkouhlíkový zákon obsahoval i bezpečnostní záruky a zohlednil možná rizika od firem z  Ruska nebo Číny. „Jsou známé vazby šéfa ČEZ Daniela Beneše na Pražský hrad. Velmi pečlivě naslouchá tomu, co říká prezident republiky, například zlehčování vlivu Ruska a Číny,“ varuje Jan Lipavský (Piráti).

„Navrhl jsem pozměňovací návrhy, které by zajistily, že vláda neuzavře takovou smlouvu o výkupu elektřiny, která pochází ze zdroje, který byl postaven na technologiích z Ruska anebo Číny,“ vysvětluje v Pro a proti Karolíny Koubové poslanec Lipavský.

Čtěte také

Jeho kolega ze sněmovny Petr Dolínek (ČSSD) ale namítá, že tyto obavy mohou být zohledněny v dalších normách.

„Máme zákon o veřejných zakázkách a nově zákon o prověřování zahraničních investic. Jsem radši, když mají zákony širší pojetí, než když jsou psány na jednu úroveň.“

Zvýšilo by vyřazení Číny a Ruska cenu?

„Všechny politické strany se shodují, že potřebujeme nový jaderný zdroj,“ tvrdí Dolínek. „Ale za přijatelnou cenu, protože cena za pořízení tohoto zdroje se pak odrazí i v ceně, za kterou budeme energii nakupovat. Takže nechceme zapříčinit to, aby vláda šla přednostně do prodraženého tendru.“

Čtěte také

Lipavský věří, že vyloučením Ruska a Číny projekt posílí. „Jakmile velcí hráči z USA, Francie či Jižní Koreje uvidí, že český tendr je otevřený, férový a není připraven na míru pro ruský Rosatom, jak se dnes zdá, tak naopak vytvoří konkurenční prostředí.“

„Zákon přece neříká, že se postaví něco s nějakým výkonem a nějakou část postaví jen jedna firma, to je věc zadávací dokumentace. Je tu problém připravenosti celého tendru, ačkoliv ČEZ odpracoval slušnou práci. Mrzí nás, že byla zrušena Bezpečnostní rada státu, u níž by rizika a obavy měly zaznít,“ tvrdí Dolínek.

Poslanec a pražský radní Petr Dolínek (ČSSD)

Podle opozičního poslance není třeba zvlášť spěchat. „Celý tendr je pod tlakem z Pražského hradu od Miloše Zemana, který ví, že ve funkci bude jen dva roky, a proto se to snaží uspěchat, čímž jaderné energetice v Česku škodí. Ale formálně toto rozhodnutí musí udělat vicepremiér této vlády Karel Havlíček,“ shrnuje Jan Lipavský (Piráti).

Sociální demokrat ale opakuje, že ČEZ projekt dobře připravil. „Opravdu zohledňují bezpečnost technickou a provozní. Stát ale musí být ten, kdo vydefinuje své bezpečnostní zájmy,“ opakuje Petr Dolínek.

Co znamená pro dostavbu Dukovan cestu prezidentova poradce Martina Nejedlého do Moskvy? Jak je legislativně ošetřena dostavba Dukovan? Poslechněte si celé Pro a proti. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související