Dodnes si myslím, že Karel Gott byl mimozemšťan, uvažuje hudebník Karel Vágner
Když Karel Vágner vzpomíná na Karla Gotta, říká: „Byl to pro mne úžasný člověk. Já si dodnes myslím, že to byl mimozemšťan, protože zůstal čistý a krásný. Nad nikoho se nepovyšoval, s tím, co uměl, to bylo neuvěřitelné. On tvrdil, že šel hlavně po tom, aby nás lidi měli rádi. Abychom měli písničky, které se jim budou líbit. A to samé jsem dělal i já.“
Karel Vágner je neodmyslitelně spojený se jménem zpěvačky Hany Zagorové, které postavil kapelu, ve které i sám hrál na basu. Pokud má vzpomínat na dobu normalizace, třeba na nechvalně známý projev Miloše Jakeše na Červeném Hrádku, tvrdí, že o starých časech se dnes neříká úplná pravda.
„Hanka nebyla zdravá, musela chodit na transfuze. A vždy, když bylo potřeba něco řešit, tak říkala, ať to řeší Kája. Tak to Kája řešil,“ popisuje v pořadu Hovory vzájemnou spolupráci se Zagorovou.
Komunisti Vágnerovi ale obecně dávali pokoj, tvrdí dnes. „Mne nikdo nikdy neoslovil, abych někde něco hlásil, nikdo nechtěl, abych šel do partaje. Až jednou mi to vysvětlil jeden úplně opilý vysoký kulturní funkcionář – řekl, že to o mně vědí. Že jsem řekl, že kdybych k nim měl vstoupit, tak by se táta obrátil v hrobě. To jsem opravdu jednou na debatě po koncertě v Náchodě řekl. A byl tam někdo, kdo to patrně nahlásil. Dodneška nevím, kdo to byl,“ přemýšlí.
Jsem věřící, nezapírám
Vágner byl jako dorostenec ve skoku o tyči druhý v republice. Pak měl úraz, kdy strčil ruku do rámové pily, a sportovní kariéra byla pryč.
Čtěte také
„Nezapírám – jsem věřící člověk. Mám pocit, že to byl takový zásah shůry. Protože v asi 32 letech bych už byl vysloužilým atletem, ale mě tehdy teprve začali na ulici poznávat.“
„Škrtlo mě to, když jsem se učil v Mladé Boleslavi nástrojářem. Tehdy tam ale taky přijel Gustav Brom, u kterého hrál na basu Milan Pilar, který mě absolutně okouzlil. Takže jsem pak okamžitě jel domů, oprášil jsem tátovu basu od holubinců z půdy a začal chodit k úžasnému starému vojenskému kapelníkovi. Naučil mě všechno, co jsem se ale pak rok musel na konzervatoři odnaučovat,“ prozrazuje jednu z prvních náhod, která se mu v životě stala.
Jeho život až dosud ovlivnily i další náhody a štěstí, protože se vyhnul pádu letadla a jako jeden z mála lidí z jeho tehdejší kapely přežil i nehodu autobusu. Rád vzpomíná na svého otce a prozradí i to, jestli je sám dobrodruhem, nebo jak je pyšný na svých šest dětí. V audiozáznamu pořadu Hovory Vlastimila Ježka.
Související
-
Naši se mě ptali, jestli se míním živit chytáním vánočních kaprů, vzpomíná Jakub Vágner
S vášní pro ryby se asi narodil. Přesto se věnoval hudbě i sportu. Ryby zvítězily, i když rodina pro jeho rozhodnutí neměla zpočátku moc pochopení.
-
Vždy s sebou beru malou kameru pro případ, že bych musel zanechat finální vzkaz, říká Jakub Vágner
Rybář Jakub Vágner chytil svoji první rybu v pěti letech a vodní svět mu učaroval natolik, že ukončil konzervatorní studium kry na konrabas a odjel do Austrálie...
-
Jakub Vágner učil indiány v Amazonii lovit ryby
Ve středu (30. března) jsme hodinu před polednem přivítali nejznámějšího českého sportovního rybáře Jakuba Vágnera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.