Dnes si učitel musí svou autoritu vysloužit, říká „novodobý Foglar“ Bauer
Neměli by preventivně chodit do školy nejen děti, ale i jejich rodiče? „Měli,“ říká host Hovorů pedagog a spisovatel Ivan Bauer. „Do operace slepého střeva vám nikdo mluvit nebude, protože ji nikdy nedělal. Ale do výuky vám bude mluvit každý, protože má doma svoje děti a školou sám také prošel.“
Říká se o něm, že je nástupcem slavného Jaroslava Foglara. Kromě učitelství se Ivan Bauer věnuje i psaní učebnic a knížek pro děti. Je to takzvaný zážitkový učitel. Zážitek totiž pomáhá ve výuce a má dlouhodobější účinek. Děti jim rozumí a slyší na ně.
Čtěte také
Jak se mění v čase generace dětí? „Jsou informovanější, kritičtější, dovolí si věci, které bychom si v naší generaci nedovolili. Ale jsou také opravdoví. O něco jim jde. Nejsou prostě lhostejní.“
Trojúhelník, kde probíhá vyvážená interakce mezi dítětem, učitelem a rodiči, je podle něj krásný tvar. Stává se ovšem, že děti doma zveličují a dezinterpretují, co se ve škole dělo. Někteří rodiče na to reagují stížnostmi, a to je prý zejména učitelům – mužům nepříjemné.
V Hovorech Ivan Bauer vysvětluje, proč je v pedagogických sborech stále málo mužů a jak naučit školáky nést odpovědnost za své chování? Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje David Šťáhlavský.
Související
-
„Fakt to chceš dělat?“ S čím se setkávají studenti pedagogiky a začínající učitelé
Markéta Popelářová a Daniel Pražák působí v organizaci Otevřeno a dlouhodobě se věnují tématům spojeným s učitelstvím.
-
Pozice učitele je ve Vietnamu neotřesitelná, popisuje český kantor v Ho Či Minově městě
„Ve Vietnamu mají lidé až nekritický obdiv k učiteli. Studenti si jen málokdy na cokoliv stěžují,“ popisuje Čech Ondřej Slówik
-
Foglar byl můj druhý táta. Když píšu, mám pocit, že mi sedí za krkem, vypráví spisovatel Žák
Vznikla filmová minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje podle předlohy Davida Jana Žáka. Teď si literárně vypůjčil foglarovský příběh Jana Tleskače.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.