Asiaté mají vzdělání ve velké úctě a pozice učitele je neotřesitelná, popisuje český kantor v Ho Či Minově městě
„Ve Vietnamu mají lidé až nekritický obdiv k učiteli. Studenti si jen málokdy na cokoliv stěžují. Já je i vybízím, aby řekli, když se jim něco nelíbí,“ popisuje Čech Ondřej Slówik, který už deset let žije v Ho Či Minově městě, kde vede katedru anglistiky na zdejší soukromé univerzitě.
K nějaké kritice ale téměř nikdy nedojde, protože se svých kantorů bojí a nechtějí jít do konfliktu. „Velmi nekriticky přijímají názor učitele nebo učitelky, což pak vede i k tomu, že má docela hodně vietnamských učitelů angličtiny poměrně špatnou výslovnost.“
Čtěte také
„Ale studenti ji mají lepší, protože se dívají na Netflix anebo se učí s rodilými mluvčími. Při testech pak ale raději napodobí výslovnost učitele – aby dostali lepší známku nebo aby učitele nerozhněvali,“ poznamenává.
„Přestože se teď snaží být ,světoví‘, tak tyto vietnamské základní kulturní axiomy pocházejí z jejich orientální minulosti ve smyslu konfuciánské tradice. I klasický čínský přístup k životu, kdy by mladý člověk měl napodobovat starší a snažit se k nim vzhlížet jako k těm moudrým, vede k tomu, že je tam pozice učitelé neotřesitelná. I proto tak mnoho mladých chce taky učit,“ uzavírá.
Celé Hovory Tatiany Čabákové najdete v audiozáznamu, poslechněte si.
Související
-
Bojovníci za LGBTQ+ práva ve Vietnamu slaví. Podle nového prohlášení vlády homosexualita není nemoc
Že je někdo gay, bisexuál nebo transgender by nemělo být považováno za nemoc a nemůže být léčeno. Vietnamská vláda oznámila „obrovskou změnu paradigmatu“ v právech LGBTQ+.
-
Ve Vietnamu mám větší svobodu než v Čechách, říká architekt Marek Obtulovič
Marek Obtulovič se narodil v Havířově, ale už osm let žije ve Vietnamu. V Hanoji má se ženou Mai Lan Chi Obtulovičovou a kolegou Nguyen Duc Trungem ateliér Oddo Architects.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka