Dívka pomáhala vězňům, přišla ve vyšetřovně StB o dítě
Ve 4. patře jednoho činžáku v Ostravě najdete malý byt vybavený nábytkem z minulého století, s vitrínami plných fotografií, knihovnou, gaučem s malým stolkem před televizí.
V tomto bytu žije sama menší korpulentní dáma, která špatně dýchá a chodí o berlích. Jiřina Jelínková ze svého bytu už téměř nevychází.
Jiřina Jelínková, bývalá „kádrovačka“ v ostravském dole IDA, dostávala do rukou spisy tamějších zaměstnanců. Četla si jejich příběhy a byla v šoku.
Psal se rok 1951. Politickým vězňům, kteří na dole otrocky pracovali, začala tato laskavá a noblesní dáma pomáhat. Dostala za to 12 let vězení, estébáci ji tak mučili, že ve vazbě potratila a už nikdy děti mít nemohla.
Poslouchejte další Příběhy 20. století, které vypráví o nesmírně silné ženě, která kvůli komunistům nenaplnila mateřství.
Přesto ji děti milují. Navštěvují ji v jejím ostravském skromně zařízeném bytu v činžáku její neteře.
Poslechněte si vyprávění Jiřiny Jelínkové nahoře v článku nebo v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.