Dívat se jen na výkon a neposlouchat vlastní city není dobře, tvrdí psycholožka. Přidává cvičení proti akutnímu stresu
Psycholožka Barbora Vavřichová pomáhá ve své psychologické poradně na ČVUT hlavně tamním studentům. A co je nejvíc trápí? „Často to jsou velmi vysoké nároky, které si studenti kladou sami na sebe, ale také nároky, které na ně klade systém i společnost. A s tím může být těžké žít spokojený život,“ odpovídá.
Sama skončila školu teprve před pár lety, takže i psycholožka přemýšlí nad rozporem mezi nároky společnosti a reálnými možnostmi.
Čtěte také
„Asi mám tendence trochu ty mladé bránit v tom, že současný svět je hodně komplikovaný, klade na lidi hodně nároků a často si říkám, jestli je tento směr dobrý. Tedy klást nároky nebo se dívat na výkon a zároveň neposlouchat to, co cítíme,“ přidává osobní postoj.
S některými vysokoškoláky tak psycholožka řeší běžné psychické problémy, které zažívá ale čas od času asi každý – úzkost, zhoršené nálady, ale občas se i u Vavřichové objeví někdo, kdo má potíže závažnější.
Čtěte také
Nejen pro studentů ČVUT také napsala jakýsi manuál duševního zdraví.
„Je rozdělený do tří základních částí: jak se preventivně starat o své zdraví, pak radíme, co dělat, když už trpí vaše psychická pohoda a jste v akutním nebo dlouhodobém stresu. A poslední sekce se zabývá radou, kam se obrátit o pomoc, když už to člověk sám nezvládá,“ popisuje.
Nezvládáte stres? Zacvičte si
Součástí manuálu je i cvičení, které bylo někdy kolem roku 1997 vytvořeno jako pomoc obětem živelných katastrof.
„Pomůže vám propojit dvě mozkové hemisféry v akutním stresu. Tehdy je totiž pro člověka nesmírně těžké zpracovávat informace, vjemy a i emoce,“ popisuje.
Cvičení pro zvládání akutního stresu:
- dejte si obě ruce před sebe, dlaněmi k sobě
- následně zkřížíte oba palce, takže vznikne jakoby motýlek (ten název proto, že se s dlaněmi dá pohybovat a vypadají trochu jako motýlí křídla)
- spojené dlaně si následně přiložíte na hrudník a střídavě s nimi na ten hrudník klepejte, a to 25krát (záměrně jde o liché číslo, aby se mozek soustředil na počítání)
- když svou hlavu zaměstnáte počítáním, nevymýšlí žádné katastrofické scénáře
u cvičení pravidelně dýchejte – a pokud to nepomohlo, dejte si to ještě jednou
Celé Hovory Tatiany Čabákové poslouchejte v audiozáznamu.
Související
-
Než zaberou antidepresiva, trvá to měsíce, u psychedelik je úleva okamžitá, popisuje psychiatr
„Stejné změny, které navozují antidepresiva až za několik týdnů, psychedelika navodí v řádu hodin,“ říká neurobiolog a profesor psychiatrie Jiří Horáček.
-
Deprese je stále nemoc opředená předsudky, míní autorka titulu Ženy z Bohnic
„Dostávala jsem elektrokonvulzivní terapii, na kterou jsem docházela dvakrát týdně,“ popisuje spisovatelka a sociální pracovnice, která píše pod pseudonymem Edna Nová.
-
Deprese jsem řešila workoholismem. Zrcadlo první dámy dabingu Olgy Walló
Spisovatelka, psycholožka, dabingová režisérka. Sžíravá komentátorka vlastního života. Jak Olgu Walló ovlivnili rodiče? A co to udělalo s její psychikou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.