Deprese je stále nemoc opředená předsudky, míní autorka titulu Ženy z Bohnic
„Dostávala jsem elektrokonvulzivní terapii, na kterou jsem docházela dvakrát týdně. Laicky řečeno šlo o elektrošoky, které se dělají v narkóze. Ty mi pomohly zbavit se deprese, na kterou nefungují léky,“ popisuje spisovatelka a sociální pracovnice, která píše pod pseudonymem Edna Nová. Nejde prý o žádný hororový zákrok, až vyprchala narkóza, bylo jí vždy líp.
Napsala už tři knihy, mezi nimi je i titul Ženy z Bohnic. „Kniha měla velký ohlas, a to jak pozitivní, tak negativní,“ popisuje.
„Naše společnost není úplně připravená na to, když veřejně řeknete, že máte depresi. Plno lidí si představí flákače, který potřebuje pořádnou dřinu, aby tu depresi snad vypotil. Nebo se jí jinak zbavil.“
Blázen, magor, psychouš, takto jsou hanlivě označováni lidé s psychickou chorobou. Edna Nová v pořadu Hovory popisuje, jak jde dohromady těhotenství s antidepresivy nebo jak zvládnout péči o umírajícího tchána s duševní chorobou. Jana Klusáková se ptá i na její nejnovější knihu Cynická lovestory.
Související
-
Deprese a sebepoškozování dětí začalo za covidu a prohlubuje se dál
Psychiatři, psychologové a pracovníci specializovaných center upozorňují na nebezpečný nárůst depresí, sebepoškozování a sebevražedných myšlenek u dětí a mladistvých.
-
Smutek není deprese. Můžete nahlédnout do mé hlavy i do vzpomínek na sebepoškozování, říká režisér
„Mým cílem nebylo v lidech vyvolávat pocity deprese, ale spíš přiblížit, co je to za nemoc a jak s ní pracovat,“ popisuje režisér a scénárista Ondřej Moravec.
-
Mozkový implantát by mohl léčit těžké deprese. Ukazují to výsledky víc než ročního testování
Elektrický implantát umístěný v lebce a připevněný k mozku může odhalit a léčit těžké deprese. Američtí vědci ho vyzkoušeli na jedné pacientce a mají slibné výsledky.