Děti čtou seniorům. „Díky tomu dvě generace zjišťují, jak se jim žije,“ říká učitel o Obejmi čtením
Bývá obvyklé, že rodiče čtou dětem, ale to, že děti čtou dospělým a navíc po internetu, je ojedinělé. Projekt Obejmi čtením, ve kterém děti online předčítají obyvatelům domovů pro seniory, se zrodil v pražských Kbelích. Občas sice přenos komplikují problémy s naslouchátky nebo různě rychlým internetem, ale přesto nabízí žákům a seniorům výjimečný zážitek, kdy se mohou dozvědět i věci, které v knihách nevyčtou.
„Největší obava byla z toho, že to seniory nebude bavit, protože oni nevyrůstali v tom online prostředí jako děti. Je potřeba jim vysvětlit, že fyzicky se sice nemůžeme vidět, ale má to výhodu, že můžeme být na různých koncích republiky a spolu si povídat,“ přibližuje autorka projektu Marta Žurková, kterou jarní uzavření okresů přivedlo na myšlenku online propojení školáků a seniorských domovů.
„Občas přišla taková reakce, já nebudu koukat do televize, protože to je pro mě nepřirozené, tak jim vysvětlujeme, že ta televize není pasivní, že tam je život. Postupně si senioři zvykli, teď mi zrovna napsali z Hodonína, že byli moc spokojení, když si povídali s dětmi.“
Bajky a Po strništi bos
Historicky první čtení proběhlo 31. března pro Domov seniorů Dřevčický park. Pět žáků z 5. C si připravilo čtení krátkých bajek. Druhý den školáci potěšili obyvatele Domova seniorů Vysočany, tentokrát žáci z 8. C četli z knihy Po strništi bos.
Čtěte také
Od té doby se žáci kbelské školy dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek, scházejí online se svými seniorskými posluchači, aby jim nejen četli, ale spolu si i povídali. Třeba o tom, proč dnešní staří lidé ve svém dětství neměli doma žádného zvířecího mazlíčka.
„Dochází tak i k důležitému sociálnímu kontaktu, kdy mohou dvě generačně zcela odlišné skupiny zjistit, jak se jim žije,“ je přesvědčen třídní učitel Martin Novák.
První dvě vystoupení také ukázala radost z toho, že si mohou společně zazpívat i známou písničku.
Mezigenerační zapojení a zpestření dne
Autorka projektu Marta Žurková oslovila nejprve základní školu v pražských Kbelích. Její ředitel Květoslav Přibil byl projektem nadšený a spolu s učiteli se hned dali do práce.
„Takové projekty, jako je Obejmi čtením, vítáme. Žáci mají díky nim zpestřenou distanční výuku. Nabývají také zcela nové a praktické zkušenosti, které mohou kdykoliv v budoucnu využít,“ pochvaluje si Květoslav Přibil a stejně tak rodiče žáků zapojení do projektu přivítali.
Čtěte také
Obejmi čtením se setkalo s pozitivní reakcí i na druhé straně monitorů online přenosů, tedy v seniorských domovech. Za ten v Dřevčicích hovoří Vlasta Koudelková:
„Líbí se nám tento způsob mezigeneračního propojení. Děti svým čtením a povídáním pomohli klientům zpestřit den a na malou chvilku zapomenout na odloučení od svých blízkých. Za nás má tento projekt rozhodně smysl i po skončení lockdownu.“
A nejinak je tomu v Domově seniorů Vysočany, kde se prvního čtení zúčastnilo deset klientů. „V tomto projektu vidíme velký smysl. Musím říct, že jsme nečekali, že se to klientům bude tolik líbit, že se aktivně zapojí a s dětmi budou nadšeně komunikovat,“ říká za vysočanské sociální zařízení Nela Vodvářková.
Aktivitou kbelských dětí se už inspirovala jedna olomoucká základní škola.
Jak takové Obejmi čtením online vypadá, si můžete poslechnout v reportáži Evy Kézrové.
Související
-
Děti se nemají jak vybít, proto se rvou, tvrdí psycholog. Natáčet se u toho může zvyšovat brutalitu
Rodiče děsí stále častější bitky dětí, které se jako lavina šíří na sociálních sítích. Školáci si mezi sebou vyřizují účty, kamarádi je u toho hecují a natáčejí na telefon.
-
Naučte děti, že láska není, když vás někdo do čehokoliv tlačí, říká sexuoložka Androvičová
V Národním ústavu duševního zdraví se zabývá experimentální sexuologií se zaměřením na pachatele znásilnění a sexuálního zneužití. Jako dozor se podílela na filmu V síti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka