Desítka chráněných lesů vypustila za dvacet let do ovzduší více uhlíku, než zablokovala

29. říjen 2021

Lesy hrají v klimatické rovnováze světa výraznou roli. O to více je alarmující nová studie UNESCO, která zmiňuje, že desítka z 257 lesů, které patří do světového dědictví, vypustila do ovzduší za posledních dvacet let více uhlíku, než zablokovala. 

Síť lesů UNESCO podle výzkumu každý rok z atmosféry absorbuje 190 milionů tun uhlíku, to je například polovina emisí, které se ročně vyprodukuje z fosilních paliv ve Spojeném království.

Čtěte také

„Je to spojené s tím, že míra odumírání stromů a jejich růst je nižší, než je celková akumulace biomasy. To znamená, že v některých oblastech, ať už působením přirozených disturbancí, jako jsou požáry nebo hurikány, je mortalita stromů vyšší, než kolik se tam obnoví nových stromů a kolik tam ročně přiroste biomasy. A v některých dalších místech je to způsobeno těžbou nebo degradací pralesa spojenou s lidskou činností,“ vysvětluje Miroslav Svoboda z Katedry ekologie lesa Fakulty lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity.

A dodává, že dalších bezmála 250 světových lesů, které jsou chráněny v síti UNESCO, stále lidstvu pomáhá bojovat s klimatickou změnou. 

„Je potřeba o to větší péče o zbývající území, je třeba mnohem větší ochrana původních lesů. Protože to jsou často přirozené lesy, často jsou to pralesy,“ apeluje Svoboda.

Více si poslechněte v souhrnu Vědy Plus.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.