Demokratický kapitalismus je v krizi, varuje ve své knize komentátor Financial Times Martin Wolf

Demokracie a volný trh jsou jsou na Západě ve velkém ohrožení. Myslí si to Martin Wolf, jeden z nejrespektovanějších ekonomických komentátorů deníku Financial Times. Jeho knihu vám představí Ex libris
Může se zhroutit demokracie a vrátit se nesvoboda? Rozhodně ano. Demokratický systém vládnutí je ve skutečnosti velmi křehký a zdaleka není samozřejmý.
Když se podíváme na statistiky, tak zjistíme, že států, které jsou demokraciemi, v posledních letech ve světě setrvale ubývá.
Čtěte také
Martin Wolf, hlavní ekonomický komentátor deníku Financial Times, tvrdí, že demokracie a volný trh je na Západě dokonce ve větším ohrožení, než si myslíme. A že se naše společnost bude muset výrazně změnit, pokud o svobodu nechceme přijít.
Wolf to píše ve své knize, kterou vydalo v roce 2024 nakladatelství Prostor a jejíž název zní Krize demokratického kapitalismu.
Příliš velký pesimismus? Možná..
„Dnešní výzvy začínají vypadat stejně závažně jako ty, kterým lidstvo čelilo v první polovině minulého století,“ tvrdí Wolf. Na mysli má velké krize, byť mají dnes jiný charakter, nebo stále silnější kritiku demokracie. Dnes je situace o to vypjatější, že svět stojí tváří v tvář klimatické krizi. A vyloučit nelze ani jadernou válku, obzvláště v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.
Je Martin Wolf příliš velkým pesimistou? Na první pohled možná. Konec konců, úpadek Západu předpovídali mnozí, aby se pak země našeho civilizačního okruhu nečekaně semkly za podporou Ukrajiny proti ruské agresi.
Čtěte také
To ale nemůže překrýt fakt, že země, jejichž politickým zřízením je demokracie a ekonomickým zřízením kapitalismus, mají mnoho vnitřních problémů. Populistické politické strany v nich zhusta dosahují dvouciferných volebních výsledků, přičemž v některých případech jde o formace, které více či méně otevřeně navazují na ty nejtemnější síly z meziválečné doby.
Wolf ve své knize skvěle popisuje důvody, které k dnešní neblahé situaci vedly. O něco slabší je v popisu toho, co s tím dělat. Ale, přiznejme si, nalézt řešení je velmi těžké.
Wolfova kniha je tak cenná hlavně jako varování – pokud jen mávneme rukou a budeme si blahosklonně myslet, že demokracie a kapitalismus tu s námi jsou desítky let a s krizemi si vždy poradily, mohli bychom se jednoho dne probudit do zřízení bez demokracie a kapitalismu.
A to by věru nebylo příjemné procitnutí, konstatuje Ondřej Houska při listování knihou Martina Wolfa Krize demokratického kapitalismu. Podrobněji vám ji představíme v pořadu Ex libris.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.