Jakou moc má geografie v 21. století? Tim Marshall nastiňuje, kde očekávat konflikty, přírodní krize i nové výzvy
Dokážeme předjímat, co nám obyvatelům planety přinese blízká i vzdálená budoucnost? Možná, po přečtení knihy Moc geografie v 21. století pochopíme, proč se Tim Marshall pozastavuje u vytipovaných regionů.
Tim Marshall, britský novinář, nevěští z křišťálové koule, ale dokáže předvídat, kam se pravděpodobně bude ubírat svět v 21. století. Nastiňuje, kde leží ohniska budoucích lokálních i globálních krizí a epicentra hrozících konfliktů, občanských válek i politických střetů.
V deseti kapitolách, věnovaných oblastem, které budou formovat a ovlivňovat globální politiku, shrnuje to podstatné, co potřebujeme znát, abychom porozuměli měnícímu se světu.
Čtěte také
Je boj o Tichomoří jen zájmem těch, kterých se bezprostředně týká? A jaký vývoj se rýsuje ve Středomoří či na Blízkém východě?
Tim Marshall umí pojmenovat klíčové problémy geografické i geopolitické. Naši planetu čekají v éře další desetiletí a století nejistoty, konflikty, přírodní krize i nové výzvy, co dál, abychom přežili v klimatických, chudobou zmítaných podmínkách nebo v blahobytu s technickými a digitálními vymoženostmi.
Události, které se vynořily během jednadvacátého století, ovlivnily a dodnes ovlivňují dění v multipolárním světě. Není to jen planeta Země, o které v kontextu historických, politických a ekonomických zájmů přemýšlí jeden z předních odborníků na problematiku mezinárodního dění a diplomacie. Jeho pozornost se upíná také k vesmíru.
Tim Marshall
Britský novinář působil jako zahraniční redaktor televizní stanice Sky News. Jeho reportáže z více jak 30 zemí světa mapovaly konflikty v Makedonii, Izraeli, Iráku, Libanonu či Sýrii. Jeho blog Foreign Matters se v roce 2010 dostal do nominace na Orwellovu cenu. Novinář publikuje své články a analýzy např. v The Times, Sunday Times, Guardian, Independent či v Daily Telegraph. V češtině vyšly jeho knihy: V zajetí geografie, Věk zdí a zmiňovaná Moc geografie v 21. století.
V pořadu Ex libris zalistujeme stránkami knihy Moc geografie v 21. století a nahlédneme do některých lokalit. K poslechu vás zve autorka pořadu Lenka Kopecká.
Související
-
20. století bylo stoletím válek a nedozírných výdajů. Přesto lidstvo bohatlo. Jak si to vysvětlit?
Dnes jsme téměř devětkrát bohatší než naši předkové před 150 lety. Přesto nežijeme „v ráji“. Kde se stala chyba? Zamýšlí se historik hospodářských dějin Brad DeLong.
-
Zajímám se o životní prostředí i změny klimatu. Ale to není totéž, píše ve své knize George Marshall
George Marshall je britský odborník na komunikaci, bojovník za ochranu lesů a deštných pralesů, spisovatel a také stavitel vlastního domku v Oxfordu.
-
Alessio Terzi: Růst v zájmu dobra. Způsobí kapitalismus klimatickou katastrofu?
Lidstvu hrozí klimatická katastrofa. Otázkou by nemělo být, zda jde o reálnou hrozbu, ale co proti ní hodláme udělat. Je na vině kapitalismus?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.