Daniel Kroupa: Trestní stíhání za citáty z Bible?

2. únor 2022

Mezi některými křesťany panuje nedůvěra k liberální demokracii. Spatřují v liberalismu nepřítele mravních hodnot, které vyznávají, a cítí se ohroženi zejména jeho progresivním křídlem, které na politické úrovni soustavně prosazuje rozšiřování práv sexuálních menšin. Práva s sebou totiž nesou i povinnosti druhých, aby respektovali nároky, které z nich vyplývají.

Tito křesťané se obávají, že v důsledku toho budou postihováni za své mravní přesvědčení. Domnívám se, že tato obava je v demokratickém právním státě lichá. 

Čtěte také

Moje mínění však poněkud narušil případ finské političky Päivi Räsänenové, věřící křesťanky luteránského vyznání, která 17. června 2019 zveřejnila na svém twitterovém účtu otázku, jak může její církev podporovat pochod hrdosti homosexuálů Helsinki Pride 2019, když je podle Bible homosexuální pohlavní styk považován za hříšný.

Svůj tweet doplnila fotografií pasáže z listu apoštola Pavla k Římanům, v němž se mimo jiné praví: „Proto je Bůh nechal na pospas nečistým vášním jejich srdcí, takže zneuctívají svá vlastní těla“ a dále „jejich ženy zaměnily přirozený styk za nepřirozený a stejně i muži zanechali přirozeného styku s ženami a vzplanuli žádostí jeden k druhému, muži s muži provádějí hanebnosti, a tak sami na sobě dostávají zaslouženou odplatu za svou scestnost“. Nyní za to paní poslankyně stojí před soudem.

Progresivní radikálové chtějí totéž

Ponechme stranou, že některé církve jako ona finská luteránská vykládají tyto biblické texty volněji, zatímco jiné doslova, a obraťme pozornost k meritu věci. A tím je skutečnost, že se takové vyjádření vůbec mohlo stát předmětem trestního stíhání v liberálně demokratickém zřízení. Jeho posláním je přece ochrana základních práv a svobod, k nimž patří také svoboda vyznání a svoboda projevu.

Čtěte také

Jistěže jsou tyto svobody vymezené právy druhých a nezahrnují proto například podněcování nenávisti a násilí proti lidem jiné sexuální orientace. I Bibli lze tímto způsobem zneužít. Toho se však, zdá se, paní Räsänenová nedopustila. Netvrdila, že homosexuálové jsou špatní, neznevažovala jejich sexuální orientaci, ale pouze vyjádřila své mravní přesvědčení o tom, že určité sexuální chování je z hlediska jejího výkladu Bible hříšné.

S tím lze nesouhlasit, nebo souhlasit, je možné proti tomu polemizovat a předkládat argumenty, či zcela odmítnout biblické zásady jako základ moderní morálky. To vše náleží ke svobodné diskusi. Trestní stíhání osobního mravního přesvědčení je však útokem na samotné principy liberální demokracie.

Daniel Kroupa

Ta má i mezi křesťany své odpůrce proto, že jim znemožňuje mocenskými prostředky prosadit vlastní pravidla morálky, a touží po nastolení autoritářských forem vlády. Případ Räsänenové je dokladem toho, že progresivní radikálové chtějí totéž, jenže v opačném gardu.

Soudní řízení bývá zdlouhavé a na verdikt si asi ještě nějakou dobu počkáme. Zajímavé bude také jeho zdůvodnění, protože dá směrnici orgánům činným v trestním řízení, jak mají příště postupovat. V sázce je více, než se na první pohled může zdát, a týká se to nejen křesťanů.

Autor je filozof a pedagog

autor: Daniel Kroupa
Spustit audio