Daniel Kroupa: Máme se bát Ruska?
Jako projev rusofobie označili představitelé Ruské federace akt vypovězení z České republiky jejich osmnácti zpravodajců pod diplomatickým krytím. Stalo se tak v reakci na zjištění, že na našem území prováděli agenti tajné služby GRU nelegální činnost a jsou důvodně podezřelí, že se podíleli na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
Shodou okolností se jednalo o tytéž lidi, kteří byli identifikováni jako ti, kdo se pokusili otrávit ve Velké Británii bývalého agenta Sergeje Skripala a o podobné věci se rovněž pokoušeli v Bulharsku. Jejich účast na vyhození do povětří tamních muničních skladů je předmětem vyšetřování.
Čtěte také
Rusofobie je iracionální a ničím nepodložený strach z Ruska a tento výraz často užívá propaganda vůči zahraničním odpůrcům režimu Vladimira Putina. Slýcháme ho také často z úst jeho příznivců, kteří žijí mezi námi a prosazují u nás obchodní či jiné ruské zájmy.
Naivnímu posluchači by se mohlo zdát, že si pan Putin přeje, abychom se tohoto nerozumného strachu zbavili.
Z omylu jej však Putin vyvedl svým projevem ve středu 21. dubna 2021, v němž kritizoval Západ za „nezákonné sankce“ a vinil ho z přípravy státních převratů v ruském okolí. Řekl sice, že Rusko hájí své zájmy ve světě v souladu s mezinárodním právem, ale zároveň hovořil o „nepřekročitelných mezích“ vyznačených „červenou čárou“ a o tom, že určovat, kudy tato čára vede, bude v každém jednotlivém případě Rusko.
Toto rozporuplné vyjádření budí nejen iracionální strach, ale i racionální hrůzu.
Seznam „nepřátelských států“
Mezinárodní právo je soubor pravidel podložených mezistátními smlouvami, jejichž cílem je zabránit válkám a řešit spory mezi státy nenásilnými prostředky. Uzavřením těchto smluv se tedy státy zavázaly, že si nebudou počínat svévolně a budou se podřizovat těmto společným pravidlům. Jimi jsou předem stanoveny meze, v nichž se každý může bezpečně pohybovat, aniž by se musel obávat agresivní reakce souseda. Život podle společných pravidel je totiž základem civilizovaného chování.
Čtěte také
Svým výrokem o tom, že si Rusko bude samo určovat, kde leží ona „červená čára“ a kdo ji překročil, deklaroval pan Putin, že hrát podle pravidel bude jenom tehdy, když se mu to bude právě hodit. Hrozné je slyšet to z úst představitele velmoci disponující bojovými systémy nové generace a jadernými zbraněmi. Nyní už se na světě nemůže v bezpečí cítit nikdo.
Dne 27. dubna 2021 zveřejnila Ruská federace seznam „nepřátelských států“, na nějž vedle USA, Litvy, Lotyšska, Estonska, Gruzie, Ukrajiny, Polska, Austrálie a Velké Británie zařadila také Českou republiku.
Dala nám tím najevo, že podbízení se Rusku ze strany posledních dvou prezidentů ani dlouhodobá vstřícnost české vlády nemá pro ni žádný význam a že nás před ní neochrání shrbený hřbet. Vždyť k překročení červené čáry stačil pouhý požadavek rovnoprávného diplomatického zastoupení. To, že tam ležela, rozhodl dodatečně prezident Putin.
Iracionálnímu strachu z Ruska bychom opravdu podléhat neměli. Racionální ale je mít se před ním pořádně na pozoru, posilovat bezpečnostní opatření proti jeho vlivovým agenturám uvnitř našeho státu a upevňovat svazky s našimi spojenci.
Autor je filozof a pedagog
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka