Daniel Kaiser: Babiš se pořád neokoukal. Věřím, že v ODS bude ochota jít s ním do koalice nulová

15. září 2021

Současný premiér Andrej Babiš (ANO) je podle posledního průzkumu agentury Median nejpřijatelnějším kandidátem na premiéra. Bude skutečně šéf hnutí ANO tím, kdo dostane po volbách první šanci na sestavení nové vlády? „Hodně překvapuje to, že Babiš je po osmi letech takto silný. Za posledních třicet let to v zásadě bylo tak, že politik se tou dobou už okoukal,“ všímá si Daniel Kaiser, komentátor serveru Echo24.

Čapí hnízdo. Střet zájmů. Ovlivňování médií. Daňové problémy holdingu Agrofert. Údajný únos vlastního syna na Krym. Kolem osobnosti Andreje Babiše (ANO) není o kauzy nouze. Přesto jeho popularita výrazně neklesá.

Čtěte také

„To, že Andreji Babišovi prochází daleko více než té předchozí garnituře politiků, je dáno i tím, že nastoupil do politiky v době, kdy se mediální scéna rozdrobila. Dřív jsme o politicích psali tak, že by si od nich ani pes kůrku nevzal,“ holedbá se Kaiser.

„Někteří voliči žijí v přesvědčení, že problémy mají všichni. Skutečně podléhají té marketingové kampani, kterou Andrej Babiš za celou, co je u moci, provádí. Říkají si, že skandály má každý, ale on v nich vyvolává dojem, že se stará například o důchodce, že zvyšuje důchody a že jim přidává více než ti předchozí. Tak jsou ochotni mu mnohé odpustit,“ věří komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

Kdo bude králíček fascinovaný kobrou

Ani stávající premiérova popularita ale nemusí hnutí ANO stačit na to, aby v povolebním vyjednávání získalo potřebnou většinu v nové poslanecké sněmovně. Důležitý proto bude i Babišův koaliční potenciál.

Čtěte také

„Zjednodušeně řečeno, pokud budou mít Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) většinu, bude Babišův potenciál nulový. A věřím tomu, že třeba v ODS, o které se občas spekuluje, bude ochota jít s Babišem do příští vlády nulová,“ prorokuje Kaiser.

S tím souhlasí i politolog Lukáš Jelínek: „Koaliční potenciál hnutí ANO se vztahuje především k těm menším stranám. O složení příští vlády rozhodne to, kdo všechno se do sněmovny dostane. A jestli Andrej Babiš bude schopný najít partnery, kteří budou ochotni hrát roli králíčků fascinovaných kobrou, která je nakonec sežere.“

S SPD? Když to nepůjde jinak

Podle posledních vyjádření předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) nebo místopředsedy SPD Radima Fialy není vyloučená ani koalice hnutí ANO se stranou Tomia Okamury.

Čtěte také

„Babiš není tak naivní politik. Jeho první krok určitě nebude směřovat k této vládě. Bude tlačit na koalici Spolu, aby se s ním dohodli,“ myslí si Hartman a dodává:

„Když se ale nedohodnou, bude říkat: ‚Já to zkoušel všemi možnými prostředky. V zájmu této země je mít nějakou vládu.‘ A nakonec se obrátí například na SDP a komunisty.“

Hosty předvolebního speciálu byli:
Petr Hartman, komentátor Českého rozhlasu
Lukáš Jelínek, politolog
Daniel Kaiser, komentátor serveru Echo24
Jan Tvrdoň, redaktor a politický analytik Deníku N

Otázkou ale zůstává, zda Tomio Okamura s Andrejem Babišem najdou společnou řeč třeba v otázce Evropské unie. „Premiér je sice verbálně velmi kritický k EU i k migraci, ale není připraven zajít tak daleko jako Tomio Okamura. A ten mu to celkem logicky vyčítá, když říká, že nás premiér prý ochránil před migranty a kvótami, ale najednou přijímá uprchlíky z Afghánistánu,“ připomíná Jelínek.

Ani koalice s SPD by tak pro Babiše nebyla jednoduchá. „Musel by si velmi dobře zvážit, jestli se mu vyplatí stát se protivníkem Bruselu,“ uzavírá Lukáš Jelínek.

Poslechněte si celou debatu Jana Bumby a jeho hostů, kteří se věnovali také tématu českého předsednictví Evropské unii, roli prezidenta Zemana v povolebním vyjednávání nebo tomu, jak moc nakonec mohou s výsledky zamíchat zatím nerozhodnutí voliči.

autoři: Jan Bumba , Ondřej Skácel

Související