Volby vyhraje ANO, ledy může prolomit až prezidentská volba, předpovídá politolog Jiří Pehe
S blížícími se volbami se zdá, že vítězství obhájí hnutí ANO v čele se stávajícím premiérem Andrejem Babišem, myslí si politolog a ředitel New York University in Prague Jiří Pehe. „Dlouhodobé trendy ukazují, že vede o několik procent nad kteroukoliv z dvou koalic,“ říká s odkazem na uskupení Spolu a Piráti a Starostové. Připomíná ovšem, že vítězný subjekt také musí dát dohromady koalici: „I když ANO vyhraje, bude muset najít koaliční partnery, aby mohlo vládnout většinově.“
Podle hosta Interview Plus Jana Bumby se podpora ANO nejvíc otřásla v době nejhorší fáze pandemie covidu-19. A právě to je zřejmě jediné téma, které by mohlo procenta premiérova hnutí znovu srazit dolů. Dodává nicméně, že náhlé zhoršení situace je v tomto ohledu nepravděpodobné.
Čtěte také
„Navíc i kdyby hnutí ANO skončilo druhé, nemusí to nic znamenat, protože prezident neuznává volební koalice,“ upozorňuje s odkazem na opakované prohlášení Miloše Zemana, že bez ohledu na zisk koalic pověří sestavením vlády šéfa nejsilnější strany.
Do karet Andreji Babišovi nicméně nehraje jen podpora prezidenta, ale i velmi slabá opozice, tvrdí Pehe: „Je velmi málo vynalézavá a často se uchyluje k poměrně jednostranným agitačním způsobům boje s premiérem – například svolávání mimořádných schůzí Poslanecké sněmovny.“
Tuzemská opozice podle politologa nedokáže přijít s konstruktivním programem, který by si dokázala odpracovat, tedy důkladně jej vysvětlovat i potenciálním voličům hnutí ANO.
ANO a ODS?
Po uzavření volebních místností bude klíčová povolební aritmetika, role malých stran a role prezidenta, předpokládá šéf New York University in Prague a vysvětluje, že čím více malých subjektů se do sněmovny probojuje, tím slabší bude společný zisk koalic.
Čtěte také
Tak či onak lze ale předpokládat, že prezident Zeman zopakuje už dvakrát vyzkoušenou taktiku ustavení vlády bez důvěry poslanců. Poprvé tak učinil v roce 2013, kdy nechal půl roku vládnout svou vládu odborníků v čele s Jiřím Rusnokem. Podruhé pak na přelomu let 2017 a 2018 při prvním Babišově pokusu o sestavení vlády.
„Jsem si jist, že po těchto volbách to Miloš Zeman bude schopen zopakovat,“ předpokládá Pehe a očekává tlak na opoziční strany, aby se k hnutí ANO, stejně jako po minulých volbách sociální demokracie, nakonec přidaly.
Tentokrát je ale rozdíl v tom, že Českou republiku napřesrok čeká předsednictví v Evropské unii. „Argument, že pro předsedání EU potřebujeme vládu s důvěrou, bude velmi silný.“
V ODS jsou lidé, kteří jsou ‚velmi pragmatičtí‘, budou přemýšlet o tom, zda by nakonec nebylo pragmatičtější do toho jít s ANO.
Jiří Pehe
Jako nejslabší článek vnímá pro povolební vyjednávání o koalici s hnutím premiéra Babiše občanské demokraty. „V ODS více než v ostatních stranách jsou lidé, kteří jsou ‚velmi pragmatičtí‘ a budou vehementně přemýšlet o tom, zdali má smysl vládnout společně s Piráty, které považují za levicovou stranu, nebo by nakonec nebylo pragmatičtější do toho jít s ANO. Na to se myslím po volbách bude dost hrát,“ odhaduje Pehe.
Na závěr host Jana Bumby dodává: „Prezident je u nás jen tak silný, jak slabé jsou politické strany. A pokud se nestane zázrak a ty dvě koalice nebudou mít ústavní většinu už po těchto volbách, tak se může podařit prorazit ledy teprve až po prezidentských volbách.“
Poslechněte si celý audiozáznam Interview Plus Jana Bumby.
Související
-
Radko Kubičko: Možnosti prezidenta Zemana ovlivňovat povolební situaci jsou velké, nikoliv nekonečné
Podoba budoucí vlády po říjnových volbách jistě závisí i na krocích prezidenta Miloše Zemana. Záležet bude hlavně na tom, na jak silné, či naopak slabé hráče narazí.
-
Volby podle nových pravidel. Výsledek může být spravedlivější a víc proporční, shodují se experti
Právě za měsíc se otevřou volební místnosti a čeští občané si budou moct zvolit nové vedení země. Po únorovém zásahu Ústavního soudu nás ale čeká jiný systém sčítání hlasů.
-
Petr Holub: Příliš se mluví o tom, jak snížit schodek rozpočtu
Současný deficit nevznikl náhodou a jeho jediným důvodem není boj s pandemií. Když se současná vláda setkala s problémem, zakryla potíže dotací v řádu desítek miliard.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.