Volby podle nových pravidel. Výsledek může být spravedlivější a víc proporční, shodují se experti

8. září 2021

Právě za měsíc se otevřou volební místnosti a čeští občané si budou moct zvolit nové vedení země. Po únorovém zásahu Ústavního soudu nás ale čeká jiný systém sčítání hlasů a mění se i požadovaný procentuální zisk pro koalice. Český statistický úřad (ČSÚ) je podle mluvčího Jana Cieslara nicméně na nové přepočítávání hlasů na mandáty připraven. „Stihli jsme udělat úpravu prezentačního systému i programu pro přepočet hlasů a celé to otestovat.“

Cieslara odkazuje voliče na informační portál volby.cz, kde je podrobně vysvětlen celý systém. „A je tam i modelový příklad na základě výsledků z minulých voleb,“ dodává.

Čtěte také

Za spravedlivější považuje nový způsob přerozdělování hlasů ústavní právník Jan Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy a uvádí příklad: 

„Když malá strana třeba v Karlovarském kraji, kde se rozděluje jen pět mandátů, nic nezíská, tak se její nevyužité hlasy přenesou do druhého, celostátního skrutinia. Tam se budou rozdělovat zbylé mandáty, kterých pořád bude několik desítek. A z těch může několik získat.“

Ve druhém, celostátním skrutiniu se budou rozdělovat zbylé mandáty, kterých pořád bude několik desítek.
Jan Wintr

Proporčnější výsledky očekává i politolog Tomáš Lebeda z Katedry politologie a evropských studií při Filozofické fakultě Univerzity Palackého. 

„Z hlediska volební matematiky je to velká změna – na místo jednoho skrutinia teď máme dvě, přičemž nejprve budou rozděleny mandáty v krajích a ty, které se tam nepovede rozdělit, se přesunou na celostátní úroveň, kde budou znovu rozdělovány,“ popisuje novinku.

Čtěte také

Zkreslení, které lze v tomto systému očekávat, by už bylo podle něj těžko možné považovat za protiústavní.

Mandáty budou po druhém skrutiniu nově přidělovány automaticky, bez možnosti zásahu politických stran, jak tomu bylo před rokem 2002. „Tehdy docházelo k tomu, že si politické strany vytvářely kandidátní listiny pro druhé skrutinium až po volbách, když už věděly výsledek, takže si je tím pádem přidělovaly samy.“

Hosty byli:
Jan Cieslar, mluvčí Českého statistického úřadu
Jan Wintr, odborník na ústavní právo, Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Tomáš Lebeda, politolog, Katedra politologie a evropských studií při Filozofické fakultě Univerzity Palackého
Jindřich Šídlo, komentátor serveru Seznam Zprávy

To se teď podařilo vyřešit dobrým způsobem, domnívá se politolog. Přesto ale existují rizika: „Mandáty budou uvnitř každé strany automaticky distribuovány do těch krajů, které měly největší podíl hlasů. To ale může vést k tomu, že dojde k mírné disproporcionalitě v zastoupení jednotlivých krajů.“

Až praxe ale ukáže, jak bude nový model sčítání hlasů fungovat, uzavírá Lebeda.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martina Matějky.

autoři: Martin Matějka , marz
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka