Cokoliv, čeho Rusko teď na Ukrajině dosáhne, se bude prezentovat jako obrovský úspěch, soudí plukovník Petráš

20. duben 2022

Ruská invaze na Ukrajině se dostala do nové fáze a ruské jednotky se snaží prolomit ukrajinské obranné linie dlouhé stovky kilometrů na Donbase. Klíčovým cílem je už téměř zničené přístavní město Mariupol. „Ochota bojovat ze strany ruských jednotek, jestli není přímo diskutabilní, tak je u ní velký otazník,“ odhaduje v Interview Plus plukovník generálního štábu Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany.

Petráš cituje případy, kdy ruské jednotky, kterým došlo palivo, ho sháněly na místních služebnách ukrajinské policie. „Tedy jestli byla nějaká příprava a jestli vojáci dostali nějaké informace, tak se odvažuji říci, že byli připraveni na to, že je bude civilní obyvatelstvo vítat jako osvoboditele.“

Čtěte také

Tomu by nasvědčovalo i očekávání, že ukrajinská vláda s prezidentem emigruje a bude řídit obranu Ukrajiny z emigrace. „To, že se Volodymyr Zelenskyj chopil vůdcovství tímto stylem a ukázal se jako vynikající lídr, s tím ruská strana nepočítala.“

Rabování, které ruští vojáci často na dobytých ukrajinských územích provádějí, plukovník dává do kontextu západních armád. „Pokud jsou například alianční jednotky nasazeny, tak mají stanovena takzvaná pravidla nasazení, anglicky rules of engagement. Ta stanovují, jak se má jednotka i jednotlivec chovat i v kontextu mezinárodního práva válečného.“

Neodvažoval bych se říci, že vojáci mají rabování a násilí přímo nařízeno. Ale mentalita ruské široké duše je značně nepředvídatelná.
Zdeněk Petráš

„Nevím, jak jsou tato pravidla implementována do ruských předpisů. Neodvažoval bych se říci, že vojáci mají rabování a páchání násilí na civilním obyvatelstvu přímo nařízeno. Ale na druhé straně ruská mentalita, mentalita ruské široké duše je značně nepředvídatelná a chování ruských vojáků se i v tuto chvíli jeví jako velká neznámá.“

Čtěte také

Obdivuhodné odhodlání ukrajinských vojáků i civilistů bránit svou zemi je ale stále komplikováno nedostatkem zbraní, připomíná voják. „Ukrajina potřebuje jakékoliv zbraně, v tuto chvíli se asi bude jednat o to, že hraje roli kvantita nad kvalitou.“

Na tom, že Česká republika dodává na Ukrajinu těžké zbraně, vidí Petráš pozitivně právě to, že se vesměs jedná o bývalou sovětskou techniku, s jejímž použitím pravděpodobně ukrajinská armáda nebude mít problém.

„Ostatně i ona bývalá sovětská technika, kterou i my zde máme v hojné míře, je známa tím, že za cenu poměrně nízkých nákladů dokáže dosáhnout poměrně velkého ničícího efektu,“ připomíná plukovník.

Putin si už nemůže dovolit prezentovat nebo kamuflovat jakýkoliv neúspěch na ukrajinské frontě.
Zdeněk Petráš

Přeprava těchto zbraní z dárcovských zemí na území Ukrajiny podléhá režimu utajení. „Není tedy žádoucí zveřejňovat koridory, kterými tyto zbraně proudí. Ale míra materiálního zásobování zbraněmi ze strany Západu je to, co přináší ukrajinským obráncům velký efekt.“

Čtěte také

Podle Petráše snaha Ruska dosáhnout jakýkoliv úspěch na Ukrajině do 9. května, na který připadají oslavy takzvané Velké vlastenecké války, je zřejmá. „Pro Vladimira Putina a jeho propagandu prakticky každý výsledek bude prezentován jako obrovské vítězství.“

„Putin si už nemůže dovolit prezentovat nebo kamuflovat jakýkoliv neúspěch na ukrajinské frontě. Takže ať už dojde k částečnému dobytí, nebo získání kontroly nad Mariupolem, tak to může být použito. Ale v podstatě cokoliv, se od dnešního dne odehraje do 9. května, bude ruskou propagandou zmiňováno jako obrovské vítězství,“ předpovídá Zdeněk Petráš.

Jaká je symbolika pluku Azov pro Rusy a jaká pro Ukrajince? Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby.

Spustit audio

Související