Církev a papež František budou mít hlavní role až po válce. Při usmiřování, odhaduje Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů
Papež je z podstaty věci na globální scéně velmi významnou figurou. Jeho názory, stanoviska, prohlášení a konkrétní činy vždy poutají pozornost, a to nejen katolíků, ale celého světového společenství. Papež má zvláštní postavení nejen v církevním světě, ale protože je představitelem státu Vatikán, tak také v diplomacii. „Je to muž, který se pokouší zarámovat věci i v těch nejširších souvislostech, které jsme vůbec schopni pochopit,“ myslí si biskup Tomáš Holub.
„Papež František je viditelná hlava církve, ke které patříme, ke které se hlásím a kterou také reprezentuji. Je to člověk, kterého si osobně vážím pro jeho názory, postoje a vůbec celkové směřování,“ přiznává plzeňský biskup Tomáš Holub.
Církev bude důležitá spíš po konfliktu, ve fázi usmiřování.
Petr Kratochvíl
„Pro mě byl od začátku svého pontifikátu úplným zjevením nejen proto, že je to skutečně první neevropský papež po více než tisíci letech v čele katolické církve, ale i kvůli jeho orientaci na chudé či marginalizovované,“ říká vysokoškolský pedagog Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů.
Čtěte také
Upozorňuje, že máme tendenci podceňovat globální vliv náboženství pod dojmem sekularizace, která v Evropě probíhá.
„To je myslím základní omyl, protože věřících z různých náboženských tradic ve světě výrazně přibývá a výrazně přibývá i členů katolické církve. A navíc v posledních 50 letech pozorujeme druhý fenomén – návrat náboženství do globální politiky. A je to zřejmě ten kritický prvek, který vyvolává kontroverze.“
„Nepřijde mi dobré, že představitelé církve občas utečou do té duchovní pozice a zapomenou, že jejich výroky mají vždycky nutně i politický aspekt, který se potom často stane předmětem kontroverzí a sporů,“ říká Petr Kratochvíl.
Čtěte také
Podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba ale mají role ve Vatikánu rozdělené.
„Já mám pocit, že papež František – a možná ještě mnohem víc než jeho předchůdci – mluví v nejširších kontextech, které jdou nad konkrétní politickou situaci. Upozorňuje, že jestli si lidstvo neuvědomí, že je na jedné lodi, tak to odskáčeme všichni natvrdo. Na druhou stranu se mi zdá, že jsou tady lidé, jako je státní sekretář nebo ministr zahraničí, a ti se vyjadřuji ke konkrétní politické situaci.“
Že by papež František mohl sehrát v rusko-ukrajinském konfliktu zásadní roli, si Kratochvíl ale nemyslí. „Myslím, že katolická církev bude důležitá spíše až po konfliktu, ve fázi usmiřování, než teď během této tragické války.“
Celou debatu Vertikály najdete v audiozáznamu.
Související
-
Papež Jan Pavel II. je považován za největšího Poláka
Papež Jan Pavel II. se narodil coby Karol Józef Wojtyla. Obránce lidských práv a svobod i důsledný ochránce víry je považován za největšího Poláka.
-
O roli papeže ve válce s T. Petráčkem a P. Bratinkou
Papež František uvažuje o návštěvě Kyjeva, chce jednat také s moskevským patriarchou Kirillem. Je prý připraven udělat všechno pro to, aby ruská válka na Ukrajině skončila.
-
Martin Horálek: Pochybil bývalý papež v případech sexuálního zneužívání nezletilých?
Benedikt XVI. se brání, že v žádném z případů neměl dost informací na to, aby přijal razantnější opatření. Připouští ale, že si nedokázal připustit závažnost problému.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.