Cílem Ruska je zničit evropský komfort – destabilizací Ukrajiny a vyvoláním masivního vojenského konfliktu, míní sociolog Gabal

14. únor 2022

„Rusko je země, která nějakým způsobem nemocná – a nechci říkat, kdo všechno tam je, nebo není nemocný. Ale ono se pomalounku z hlediska svých právních, mocenských, demokratických a civilizačních poměrů stává antihmotou Evropy. Situace, ke které míříme, kupodivu není namířená ani tolik na NATO, ale je daleko víc namířená na nás a na EU,“ říká sociolog a bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal. 

Rusko-ukrajinský válečný konflikt je tak podle něj daleko pravděpodobnější než řešení jinou cestou.

„Když shromáždíte 150 tisíc vojáků ve zhruba pěti útočných uskupeních na hranicích země, ze které si dlouho děláte nepřítele, a armádu připravujete a držíte jí tam apod., tak ono to nabyde své vlastní dynamiky a váhy. Také ta armáda si umí své věci prosadit,“ popisuje Gabal v pořadu Osobnost Plus.

Čtěte také

Američané podle sociologa válčí tak, že se stále v Hollywoodu točí filmy a obchoduje na Manhattanu.

„Precizní inteligentní municí se snaží zasahovat nepřátelské cíle a občas se jim to nepovede a je z toho malér v Kongresu. Když válčí Rusko, tak totálním zničením, vybombardováním, střelbou na sanitky. Tak, jak se chovali v Grozném, jak se chovali v Sýrii, tak se budou chovat na Ukrajině,“ uvažuje.

Když válčí Rusko, tak totálním zničením, vybombardováním, střelbou na sanitky.
Ivan Gabal

Chce zničit evropský komfort

Cílem Ruska je především zničit evropský komfort. „Bezpečí, právní prostředí Evropy Rusku vadí. A vadí do takové míry, že destabilizací Ukrajiny a vyvoláním masivního vojenského konfliktu může uvažovat o tom, že tu vlnu požene dál na Západ.“

Rusové strašně stojí o to, aby se Nord Stream 2 otevřel.
Ivan Gabal

„Zkouší to energiemi, zkouší to zpravodajskou a dezinformační činností. Umím si představit, že destabilizují infrastrukturu – internetovou, kabely, satelity, prostě tyto věci,“ vyjmenovává a připomíná, že s Ukrajinou vše začalo tím, že podepsali asociační smlouvu s EU. „To byl ten kořen, kdy to vypuklo,“ myslí si sociolog a bývalý poslanec.

Čtěte také

V této chvíli je největší pákou, kterou máme, Nord Stream 2. „Oni strašně stojí o to, aby se otevřel. Zároveň postupují svým asijskou-ruským způsobem.“

Přitom už jak Němci, tak americký prezident pohrozili, že v případě konfliktu nový plynovod spuštěn nebude.

„Jde o to, co všechno jsou armáda a Vladimir Putin ochotni tomuto cíli obětovat. A jestli tím cílem opravdu není, kromě jakéhosi vojenského pokoření Ukrajiny, i celková destabilizace střední, východní a možná i další části Evropy. A to obrovskou uprchlickou vlnou a nejistotou,“ uvažuje.

Co by tím Putin získal? To, že bychom se do problémů dostali my.
Ivan Gabal

Co by tím ale Putin získal? „Víte co? My bychom se dostali do problémů, to by získal,“ odpovídá sociolog. Rusové totiž žijí v chudnoucím a zkorumpovaném systému, který už není schopen zajistit školství či elementární infrastrukturu.

„Rusové dnes, když se podívají na to, co dokázala střední Evropa za 30 let, kdy jejím východiskem byla zhruba srovnatelná úroveň jako tehdy v Rusku, tak to jim Vladimir Putin nemůže nabídnout a oni to ztratili.“

„Nejvážnější argument pro 10 milionů Rusů, kteří žijí v Evropě, je, že tady mají bezpečí, právní prostředí a normální sociální podmínky – proto nejsou v Rusku. A čím více se Rusko propadá demograficky do chudoby, tím více je pro něj Evropa svou stabilitou antihmota – takže teď by zničili svou antihmotu.“

Komu povolí nervy

Současná atmosféra podle Gabala připomíná předmnichovské období. „A jde o to, komu povolí nervy, nebo kdo ztratí schopnost reagovat střízlivým a věcným způsobem. To znamená: Ta hra na konflikt nikdy nemůže mít racionální plán úplně do všech tahů. A myslím si, že takový plán není.“ 

Putin pak už nemá ani příliš kam uhnout, což je ten velký problém. „Podle mého názoru se rozhodl si zastrašováním vynutit věci, které chce.“ Teď je ale potřeba konflikt deeskalovat, což nebude jednoduché.   

Teď jde o to, komu povolí nervy, nebo kdo ztratí schopnost reagovat střízlivě.
Ivan Gabal

„Stále doufám, že tak jak Severoatlantická aliance musí reagovat umístěním amerických jednotek do Rumunska, a že se 82. výsadková divize přesunula do Polska, což NATO musí zabezpečit, tak podle mého názoru přichází čas pro evropskou diplomacii. Ať už to bude Ursula von der Leyenová, nebo kdokoli jiný, aby Rusům ukázali, že ta letitá ekonomická synergie, která byla, je dál možná a teoreticky může pokračovat. Ale oni se musí chovat s rozumem,“ přemýšlí Gabal. 

Čtěte také

Pokud pak má spekulovat, co se v rusko-ukrajinském konfliktu může stát, říká:

„Já to opravdu nevím, ale v první řadě si myslím, že to po dobu olympiády Kreml opravdu neudělá. Protože je tady dohoda s Číňany, sice nevím, co všechno pokrývá, ale je tam jakási základní synergie. Takže olympiáda končí okolo 20. února, takže si myslím, že teď ne – ale to je moje spekulace.“ 

„Četl jsem nějakou analýzu z neděle a vypadá to, že příprava tam je – i když není tam to zázemí. To, co se mně reálně zdá, je, že mohou zopakovat syrský model, nebo model Grozný, to znamená, že to rozbombardují a tím vyvolají obrovskou paniku, obrovské materiální, lidské školy a podobně. Přitom nemusí dojít k přímé vojenské konfrontaci a může to trvat mnoho dní, protože kapacitu na to má. A myslím, že i tu zlou vůli, nebo to negativní myšlení,“ uzavírá sociolog a specialista na obrannou a bezpečnostní politiku.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související