Chudý Laos si nechal Číňany postavit supermoderní železnici – a stal se nejzadluženější zemí světa

30. červenec 2023

V postcovidovém světě dluží kde kdo – také celé státy, a dokonce i bohatá Evropská unie. Jenže není dlužník jako dlužník a ani věřitelé nejsou všichni stejní. Hlavně malé slabé státy totiž uvízly v síti gigantických dluhů, které na ně pečlivě upletla Čína. A pokud jim bude hrozit státní bankrot, budou politici a generálové, kteří smlouvy podepsali, už dávno mimo politiku. (repríza)

Ještě před 20 lety trvala 600 kilometrů dlouhá cesta mezi laoskou metropolí Vientiane a městem Boten na laosko-čínské hranici po silnici tři dny a dvě noci.

Laos

Vedle řidiče pospával celou cestu voják s kalašnikovem, protože ozbrojené gerily občas někoho přepadly a kdo se bránil, toho zastřelily. Kdo se nevešel do obstarožního autobusu, musel na střechu – cestovat mohla ale i zvířata. Dnes trvá cesta Lao–China Railway napříč divokými horami skrz tunely a přes divoké řeky vlakem necelé čtyři hodiny.

Čínský rychlovlak přenesl chudý lidově demokratický Laos do 21. století jen za pět let. Laos tak získal železniční spojení nejen s Čínou, ale i Ruskem, střední Asií a celou Evropou.

Čtěte také

„Napojení na čínskou železnici, jednu z nejvýkonnějších a nejspolehlivějších na světě – to je obrovský benefit pro všechny členské země ASEANu. Podaří se tím držet ceny zboží i dopravy v rozumných mezích a omezí se kamionová doprava, která má tak špatný dopad na životní prostředí,“ tvrdí badatelka z prestižní pekingské univerzity.

„Tato železnice je jednou z nejdůležitějších dopravních staveb na nové Hedvábné stezce bez ohledu na to, jak efektivní nakonec tento projekt bude,“ dodává.

Laos dluží miliardy

Velké obavy odborníků ale budí způsob, jakým má Laos, jedna z nejchudších zemí Asie, své závazky splácet. Peking chudé pětimilionové zemi vystavil účet na šest miliard dolarů – tedy jen oficiálně.

Laos

Ve skutečnosti může dlužní úpis dosahovat osmi, možná i deseti miliard dolarů. Roční HDP Laosu je aktuálně 12 miliard dolarů, takže pokud platí tento utajený scénář, dluh Laosu vůči Číně momentálně přesahuje 80 procent jeho národního HDP. A v tom případě je Laos nejzadluženější zemí světa a současně i největším dlužníkem Číny, větším než Pákistán, Srí Lanka, Etiopie nebo Keňa.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Za obzorem Davida Jakše. (repríza)

autoři: David Jakš , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.