Chudý Laos si nechal Číňany postavit supermoderní železnici – a stal se nejzadluženější zemí světa
V postcovidovém světě dluží kde kdo – také celé státy, a dokonce i bohatá Evropská unie. Jenže není dlužník jako dlužník a ani věřitelé nejsou všichni stejní. Hlavně malé slabé státy totiž uvízly v síti gigantických dluhů, které na ně pečlivě upletla Čína. A pokud jim bude hrozit státní bankrot, budou politici a generálové, kteří smlouvy podepsali, už dávno mimo politiku. (repríza)
Ještě před 20 lety trvala 600 kilometrů dlouhá cesta mezi laoskou metropolí Vientiane a městem Boten na laosko-čínské hranici po silnici tři dny a dvě noci.
Vedle řidiče pospával celou cestu voják s kalašnikovem, protože ozbrojené gerily občas někoho přepadly a kdo se bránil, toho zastřelily. Kdo se nevešel do obstarožního autobusu, musel na střechu – cestovat mohla ale i zvířata. Dnes trvá cesta Lao–China Railway napříč divokými horami skrz tunely a přes divoké řeky vlakem necelé čtyři hodiny.
Čínský rychlovlak přenesl chudý lidově demokratický Laos do 21. století jen za pět let. Laos tak získal železniční spojení nejen s Čínou, ale i Ruskem, střední Asií a celou Evropou.
Čtěte také
„Napojení na čínskou železnici, jednu z nejvýkonnějších a nejspolehlivějších na světě – to je obrovský benefit pro všechny členské země ASEANu. Podaří se tím držet ceny zboží i dopravy v rozumných mezích a omezí se kamionová doprava, která má tak špatný dopad na životní prostředí,“ tvrdí badatelka z prestižní pekingské univerzity.
„Tato železnice je jednou z nejdůležitějších dopravních staveb na nové Hedvábné stezce bez ohledu na to, jak efektivní nakonec tento projekt bude,“ dodává.
Laos dluží miliardy
Velké obavy odborníků ale budí způsob, jakým má Laos, jedna z nejchudších zemí Asie, své závazky splácet. Peking chudé pětimilionové zemi vystavil účet na šest miliard dolarů – tedy jen oficiálně.
Ve skutečnosti může dlužní úpis dosahovat osmi, možná i deseti miliard dolarů. Roční HDP Laosu je aktuálně 12 miliard dolarů, takže pokud platí tento utajený scénář, dluh Laosu vůči Číně momentálně přesahuje 80 procent jeho národního HDP. A v tom případě je Laos nejzadluženější zemí světa a současně i největším dlužníkem Číny, větším než Pákistán, Srí Lanka, Etiopie nebo Keňa.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Za obzorem Davida Jakše. (repríza)
Související
-
Jefim Fištejn: Čína rozšiřuje svůj fanclub
Zatímco pozornost světa byla upřena k návštěvě čínského prezidenta v Moskvě, ve stínu této události zůstalo další sblížení Nebeské říše s teokratickou diktaturou Íránem.
-
Používání TikToku je na zvážení uživatelů. Obava je, že by Čína mohla data zneužít, říká novinář
Poté co Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost vydal varování před čínskou aplikací TikTok, dávají od ní ruce pryč další české úřady a instituce.
-
Analytik Mikulecký: Rusko je něco jako tupý vyhazovač před barem, Čína exekutor v bílém límečku
„Politici si neuvědomují, že nás zaplétají do hlubší závislosti na Číně. Přitom jsme se teď zbavili závislosti na Rusku,“ říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.