Chirurg Pavel Pafko: Havlovi jsem poradil říct pravdu. Bez souhlasu pacienta ale lékař nemůže prozradit nic
Lékař Pavel Pafko provedl v Česku první transplantaci plic, to se ale psal rok 1997. Od té doby už zvládl zákrok zopakovat nesčetněkrát. Operoval také prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. „Bylo to rutinní odstranění plicního laloku. Řekl bych, že je to nejčastější plicní operace,“ shrnuje v pořadu Hovory.
Pokud jde o stávající hlavu státu Miloše Zemana, který byl v neděli převezen do Ústřední vojenské nemocnice Praha (ÚVN) zřejmě v bezvědomí, Pavel Pafko říká: „Součástí slibu všech promovaných lékařů na české půdě je, že co slyším či vidím ve vztahu ke své profesi, netlumočím dál okolí. Tedy – nemluvím o pacientovi bez toho, že by s tím souhlasil.“
Čtěte také
Dodává, že sám v minulosti Václavu Havlovi doporučoval o své diagnóze nemlčet a informovat pravdivě.
„Brzy to bude vědět celá nemocnice, až se výsledky dostanou do elektronického informačního systému. Bylo by krajně trapné, abychom říkali ‚nemá rakovinu‘, a pak někdo jiný říkal ‚má rakovinu‘. Nemohu ale sdělit nic médiím, dokud to neodsouhlasíte,“ vzpomíná na slova, který tehdy prezidentovi řekl – a on pak souhlasil.
Host Hovorů přiznává, že sám si v nedávné době zdravotně sáhl na dno, protože měl vážný úraz hlavy a život mu visel na vlásku. „Při třítýdenním pobytu v nemocnici jsem si velmi dobře uvědomil, že nejdůležitější vztahy jsou ty s těmi nejbližšími, se členy rodiny.“
Jak jsme zvládli covid-19?
Pandemii covidu-19 Pavel Pafko sledoval spíš z povzdálí. „Byl jsem překvapen, kolik najednou bylo mezi námi odborníků, kteří věděli všechno. Jak komise střídala komisi, názory střídaly názory,“ uvažuje.
Čtěte také
Při pohledu do statistik, které sumarizují počet mrtvých na počet obyvatel, skončilo Česko v rámci Evropy tak trochu za čárou, poznamenává.
„Ani to ale nedokáži posoudit, protože většina informací, které jsem měl, jsem věděl z médií – tak jako celý národ. Proto mě trošku mrzí, kolik lidí zaujímalo často tak protichůdné postoje,“ uzavírá.
Poslechněte si celý audiozáznam Hovorů Davida Šťáhlavského.
Související
-
Desítky lidí přijely na Hrádeček ve Vlčicích u Trutnova. Vzpomínaly na prezidenta Václav Havla
Svíčky, srdíčka, květiny. Tak vypadá prostranství před chalupou Václava Havla ve Vlčičích u Trutnova. Do této osady na Hrádečku přijely desítky lidí, aby na něho vzpomněly.
-
Zakázaný autor, politický vězeň a nakonec světový státník. Václav Havel by oslavil 85. narozeniny
Někdejší disident a politik se narodil 5. října 1936. Svůj život zasvětil boji s totalitní komunistickou mocí. Proslavil se ale také jako dramatik a spisovatel.
-
Václav Havel byl až nepochopitelně slušný, v přímé volbě prezidenta by neuspěl, míní Špaček
Někdejší prezidentův mluvčí zmiňuje Havlovu vnímavou a citlivou povahu – velkou váhu přikládal i kritice na svou adresu. Dehonestace v médiích ho prý deprimovaly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.