Cestou z Blaníku na Říp můžete poznat sami sebe, míní předseda spolku Cesta Česka
„Chceme, aby lidé měli možnost nahlédnout na jiné než konzumní, materiální věci,“ popisuje motivaci spolku Cesta Česka jeho předseda Jindřich Chmelař. Spolek propaguje etapovou cestu z Blaníku na Říp, což je česká varianta pouti do Santiaga de Compostela. „Nepořádáme žádné organizované putování, nicméně lidé se někdy dohodnou a putují ve skupinkách.“
V pořadu Hovory dodává: „Doporučujeme to nejít celé najednou, ale nechat si vždy jednu etapu na víkend a tak dál. Tak si i témata k zamyšlení, která tam máme, nechají poutnící v hlavách líp rozležet.“
Čtěte také
Na cestě z hory Blaník na Říp ale nejsou zastavení, naučné stezky, ve kterých by se člověk dozvěděl něco víc.
„Cesta je značená tabulkami s QR kódy a pomocí chytrého telefonu se poutník dostane na naše stránky, kde je podrobné ,povídání‘, které pro nás napsala Ladislava Paterko. Zároveň u každé ze sedmi etap je i samostatný text k zamyšlení,“ popisuje Chmelař s tím, že text slouží i náhodným kolemjdoucím.
Cesta k sebepoznání
Mottem poutních cest je Poznej českou zemi a sám sebe. Poutníci si mohou pořídit deník nebo mapu, kde najdou texty k zamyšlení.
„Mělo by to poutníka vést k sebepoznání. K tomu, aby si sám během chůze, kdy se dobře přemýšlí, medituje, rozjímá, odpověděl na otázky, které pokládáme za důležité. Samozřejmě, že to dělat nemusí – někdo si to projde čistě na sílu, za jak dlouho ujde těch 200 kilometrů –, i to je v pořádku, protože se také dozví něco o sobě.“
Čtěte také
„Trasa cesty, kterou jsme vybrali, spojuje dvě hory, které každý zná, každý rozumí jejich významu,“ naznačuje. Blaník známý svými pověstnými rytíři, kteří vyjedou, až bude zemi nejhůř.
Nese symboliku ochrany před nespravedlností, bezprávím, útlakem a omezováním práva svobodně se projevit a žít. Říp je kolébkou českého národa, jeho počátkem, zrodem.
„Někdo by si mohl říct, že by cesta měla vést naopak z Řípu na Blaník, ale i to má svůj význam, protože Blaník je symbolem jakési ochrany – když poutník vychází, tak si symbolicky nabere ochranu, kterou nese a cestou ho chrání, a to až na Říp.“
„Na Řípu, což je zas symbol počátků českého národa, si poutník může zvolit třeba nový začátek. Novou cestu,“ uzavírá.
Poslechněte si celé Hovory Davida Šťáhlavského v audiozáznamu. Řeč bude i o Chmelařově vědecké práci, ve které zkoumá sliny klíšťat.
Související
-
Jaká je budoucnost vesmírné turistiky? Dva miliardáři mají velké plány, řeší i cestování po Zemi
Dva miliardáři a dva ostře sledované lety do vesmíru. Richard Branson i Jeff Bezos před pár dny úspěšně odstartovali i přistáli. Druhý jmenovaný překonal Kármánovu hranici.
-
Turistika na Šumavě byla na začátku 90. let dobrodružstvím. Chyběla infrastruktura
Stovky kilometrů turistických tras, cyklostezky, hotely, penziony, restaurace, půjčovny kol, rozhledny, návštěvnická střediska. To je dnes standard v Národním parku Šumava.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.