Každá výstava je detektivka, přiznává kurátorka Národní galerie Praha Pravdová
„Badatelská práce před samotnou výstavou trvá dlouho, závěrečná fáze pak nejméně dva roky,“ nastiňuje kunsthistorička a kurátorka Národní galerie Praha Anna Pravdová, držitelka francouzského Řádu umění a literatury.
Čtěte také
„Člověk prochází archivy, dobová periodika a časopisy, zjišťuje o umělcích všechno, co může. Ale samotné kontaktování majitelů děl, dojednávání zápůjček na výstavu apod. tak to začíná tak 1,5 roku před výstavou. Nejpozději,“ popisuje.
„Každá výstava je tak detektivka,“ dodává kurátorka výstavy École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž, která probíhá ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Je o trojici československých umělců, kteří se prosadili v meziválečné Francii.
Anna Pravdová
Držitelka francouzského Řádu vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na pařížské Sorbonně, kde obhájila doktorandskou práci na téma Čeští umělci ve Francii za první republiky.
Zabývá se výtvarným uměním 20. století se zaměřením na česko-francouzské kulturní vztahy, vztah výtvarného umění a literatury a mapuje tvorbu českých umělců ve Francii a v USA.
Jak velkou stopu zanechali českoslovenští umělci v dobovém evropském centru umění? Poslechněte si celé Hovory Ondřeje Konráda.
Související
-
Vidět grafiky z Louvru vystavené, to je jiný zážitek, než na ně koukat v knihách, říká kurátorka
Saša Michailidis se ptá Blanky Kubíkové a Heleny Zápalkové.
-
Otevíráme otázky, které považujeme v současné společnosti za důležité, říká kurátorka ArtWall
Zuzana Štefková je kurátorka ArtWall, největší venkovní galerie v Česku, která staví na demokratických principech otevřenosti a dialogu.
-
Kurátorka Anežského kláštera: Svaté Anežka a Klára byly duchovně spřízněné a měly se v lásce
Areál Anežského kláštera je úžasné místo, které nabízí neopakovatelnou atmosféru, tvrdí hlavní kurátorka sbírky středověkého umění v klášteře Štěpánka Chlumská.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.