Cesta k „Vítěznému únoru“
Dne 25. února uběhlo 67 let od komunistického převratu v Československu. „Vítězný únor“ (jak událost nazvala propaganda) je důležitou událostí a současně klíčovým symbolem moderních českých dějin.
A přesto se připomíná mnohem méně než například nacistická okupace.
Politolog Bohumil Doležal si před pár dny ve svém internetovém zápisníku posteskl:
„Máme dnes spoustu malérů, vnitropolitických i zahraničněpolitických, vesměs hrozivých, a tohle dávné výročí se v nich spolehlivě utopí. Pozoruhodné je snad jen to, že kňučení a skučení, jaké se každoročně ozývá – a za chvilku chvilinku zase ozve – např. 15. března, se 25. února nerozléhá, ačkoli událost je to vlastně srovnatelná, jen to nebylo tolik vidět (uniformy, včetně těch „milicionářských“, byly domácí).“
Právě výročí Gottwaldova puče jsou věnovány nedělní Příběhy 20. století, v nichž vedle Bohumila Doležala uslyšíte i pamětníky: Ottu Bednářovou, Gertrudu Gruberovou-Goepfertovou, Jaroslava Meda a mnohé další.
Základní téma pořadu? Otázky: Jaká vlastně byla cesta k Únoru? Nakolik se dal převrat čekat? Jaké předpoklady jej umožnily?
Příběhy 20. století si kdykoli poslechněte nahoře v článku nebo v iRadiu. Připravil je tentokrát Adam Drda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.